Deski kompozytowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na rynku kompozytów WPC można znaleźć kilka rodzajów desek, które różnią się ceną – dlaczego jedna deska kompozytowa jest droższa a inna nawet o połowę tańsza? Odpowiedź na to pytanie tkwi w składzie desek – do produkcji tych najlepszych stosuje się PVC (polichlorek winylu), materiał charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami fizyko-mechanicznymi (z PVC produkowana są także okna).
 
 

 

Cena desek kompozytowych

 
O jakości produktu, a tym samym jego końcowej cenie zależy, oprócz rodzaju zastosowanego polimeru, także ilość mączki drzewnej oraz innych dodatków. Im więcej drewna tym deska jest bardziej krucha i chłonie więcej wody, jest podatna na puchnięcie i uszkodzenia. W deskach najwyższej jakości, w tym TERASO, udział drewna zamyka się w przedziale do 55%, natomiast produkty gorszej klasy (produkowane na wschodzie, głównie w Chinach) cechują się nawet 80%-ową zawartością materiału drzewnego. Ponadto producenci szukający obniżenia ceny stosują tańsze PP i HDPE (polipropylen i polietylen), których właściwości fizyko-mechaniczne są dużo gorsze od PVC: są łatwopalne, podatne na uszkodzenia i obciążenia, cechuje je brak odporności na warunki atmosferyczne (w tym na niskie temperatury i promieniowanie UV).
 

Skład desek kompozytowych


W skład desek TERASO wchodzi właśnie PVC, w związku z tym nasze produkty są bardzo wytrzymałe: odporne na pęknięcia i odkształcenia,  trudne warunki pogodowe im nie zaszkodzą (nawet bardzo niskie temperatury) oraz są ognioodporne. Kompozyt WPC, produkowany na bazie PVC, cechuje także niska ścieralność (nie rysuje się, zachowuje estetykę i właściwości antypoślizgowe).
 

 

 Deski kompozytowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 
Deska kompozytowa z Chin
DESKA KOMPOZYTOWA Z CHIN
Planując budowę tarasu z desek kompozytowych należy na pierwszym miejscu zainteresować się składem produktu wpc  (taka informacja zawsze powinna być podana na etykiecie, metce, instrukcji lub ulotce - jeśli producent tego nie podaje powinno wzbudzić to nasze podejrzenia!). Podobnie jest z gwarancją, certyfikatami i badaniami jakościowymi desek kompozytowych, brak takich dokumentów to powód do niepokoju i wątpliwości. Kolejną kwestią jest trwałość, jeśli już na pierwszy rzut oka widać rysy i pęknięcia to najprawdopodobniej mamy do czynienie z deską kiepskiej jakości. Krawędzie deski - tutaj najlepiej widać czy deska jest krucha, odłamane i postrzępione brzegi to dowód, że w skład produktu wchodzi tanie HDPE.
 
Budując taras, który służyć będzie nam nawet przez kilkadziesiąt lat, musimy zdecydować czy zależy nam na najlepszej jakości, a tym samym wytrzymałości tarasu czy tylko na jego cenie? Wybierając deski TERASO masz gwarancję najlepszej jakości w rozsądnej cenie.