Deska kompozytowa. MITY I FAKTY cz. I

Taras to bardzo istotny element naszego domu. W zasadzie na etapie projektowania domu należy już myśleć o tarasie. Na szczęście od etapu projektowania do wykonania jest trochę czasu, który można wykorzystać na poszukiwanie odpowiedniego materiału.
 

Materiał na taras

 

Wiele osób szuka informacji w Internecie, inni czerpią wiedzy bezpośrednio u sprzedawców czy fachowców, często próbujemy dowiedzieć się czegoś u znajomych lub sąsiadów, którzy etap budowy tarasu mają już za sobą. Potencjalnych źródeł jest wiele, tyle samo też opinii i wskazówek. Najczęstszymi proponowanymi produktami na taras są niewątpliwie drewno i kompozyt, jednak zagłębiając się w ten temat zostajemy zarzuceni ogromem informacji dotyczących wad i zalet tych materiałów. Jak odnaleźć się w tym gąszczu komentarzy, spostrzeżeń i „dobrych rad”? Co jest potwierdzonym faktem, a co tylko powtarzanym wymysłem lub nawet chwytem marketingowym?
 
Chcąc rozwiać wiele wątpliwości dotyczących desek kompozytowych stworzyliśmy serię wpisów mających na celu obalenie MITÓW związanych z kompozytem, jednocześnie potwierdzając FAKTY dotyczące tego produktu. Postanowiliśmy osobiście sprawdzić kilka zasłyszanych „teorii”.
 

Nagrzewanie się desek kompozytowych

Teoria do sprawdzenia: „Deski kompozytowe nagrzewają się bardziej niż drewniane”.

 
Testy zostały przeprowadzone w warunkach jak najbardziej realnych, starano się odzwierciedlić wszystkie okoliczności życia codziennego. Deski zostały rozłożone na legarach i ustawione przy budynku. Na nasze doświadczenie wybraliśmy najcieplejsze dni tego lata od 24go lipca do 7go sierpnia, słońce działało na deski od godziny 12 w południe.
 
Pomiar za pomocą pirometra
Pomiar za pomocą pirometra
 
Do doświadczenia wybraliśmy deski kompozytowe Teraso oraz deski drewniane, zarówno impregnowane jak także całkiem naturalne.
 
Obserwacje

 

Ciepłe, prawie bezchmurne dni, temperatura powietrza dochodziła nawet do 35oC. Jak reagowały na te warunki deski tarasowe? Spójrzmy na tabele:
 
Tabela 1, temperatury w dniu 24.07.2018r.
Tabela 1, temperatury w dniu 24.07.2018r.
 
 
Obserwacja z dn. 24.07.2018r. Średnia temperatura desek drewnianych wahała się w tym dniu od ok 44OC do 50OC. Deski kompozytowe osiągały średnie temperatury od ok 38OC. do 49OC.
 
Tabela 2, temperatury w dniu 1.08.2018r.
Tabela 2, temperatury w dniu 1.08.2018r.
 
 
Obserwacja z dn. 01.08.2018r. Średnia temperatura desek drewnianych wahała się w tym dniu od ok 50OC do 61OC. Deski kompozytowe osiągały średnie temperatury od ok 44oC. do 59OC.
 
Wnioski: Deski kompozytowe nie nagrzewają się bardziej od desek drewnianych. Co więcej, często to drewno osiąga nieco wyższe temperatury. Ważną kwestią jest kolor desek, z całą pewnością to deski o jasnych barwach „wchłaniają” mniej ciepła niż te ciemniejsze (deska kompozytowa w kolorze kości słoniowej była zawsze o średnio 10O-15Ochłodniejsza!).
 
Ciekawostka: Podczas doświadczenia zaobserwowano, że niektóre deski drewniane pod wpływem promieni słonecznych (na które były wystawione ok 3 tygodni) odkształciły się do tego stopnia, ze zaczęły pękać (zdjęcie poniżej).
 
Modrzew Syberyjski
Modrzew syberyjski
 

Deski kompozytowe

MITY I FAKTY:

Deski kompozytowe nagrzewają się – to jest FAKT.
Deski kompozytowe nagrzewają się dużo bardziej niż deski drewniane – to jest to MIT.
 
W tabelach 1 i 2 przedstawiamy dwa przykłady, jednak przez cały okras testu zaobserwowano podobne temperatury na deskach drewnianych oraz na deskach kompozytowych. Deski nagrzewają się do stosunkowo wysokich temperatur w ciągu 1-3 godzin i każdy materiał reaguje tak samo (szybko się nagrzewa i szybko oddaje ciepło). Im deska jaśniejsza tym mniej się nagrzewa, kwestia impregnatu nie odgrywa w tej sytuacji większego znaczenia.

Deska kompozytowa, kolor kość słoniowa                                        Deska kompozytowa, kolor jasny dąb     
                                              
Deska kompozytowa, kolor kość słoniowa                  Deska kompozytowa, kolor jasny dąb 
 

Deska kompozytowa – idealna na taras

 
Taras z deski kompozytowej ma bardzo wiele zalet. Jest niebywale trwały i wytrzymały, nie wchłania wilgoci, nie ma drzazg i wykazuje właściwości antypoślizgowe. Ponadto jest całkowicie bezobsługowy: nie trzeba go impregnować czy olejować, wystarczy go czyścić za pomocą myjki typu karcher. Do tej długiej już listy plusów możemy dzisiaj oficjalnie dopisać kolejny: kompozyt nie nagrzewa się bardziej niż drewno. Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy wybrać taras kompozytowy czy drewniany przeczytaj także nasz artykuł ( Taras drewniany czy taras kompozytowy - co wybrać? ).