Budowa tarasu a przepisy budowlane. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Polskie prawo budowlane bez wątpienia jest dość skomplikowane i w wielu miejscach niejasne. Wynika to po części z faktu, że wciąż istnieje mnóstwo archaicznych przepisów, a sukcesywne nowelizacje nie zawsze rozwiewają wątpliwości architektów i inwestorów. Klasycznym przykładem jest dylemat: czy budowa tarasu wymaga pozwolenia na budowę, a może tylko zgłoszenia? Przeczytaj nasz poradnik, aby uniknąć bardzo kosztownego błędu!
 

Czym jest taras?


To podstawowy problem, ponieważ w polskim prawie budowlanym nie znajdziemy żadnej definicji tarasu. Najbliżej jest mu do przydomowego ganku lub oranżerii. Należy się więc kierować definicją słownikową, która podaje, że taras to część budynku mieszkalnego. Zwracamy uwagę na słowo „część” – ma ono kolosalne znaczenie dla prawidłowej interpretacji przepisów.

O tarasie jest natomiast mowa w paragrafie 3. punkcie 24. Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Czytamy tam, że taras i balkon są wliczane do kubatury brutto budynku.
Co z tego wynika? Nie można mieć wątpliwości, że przepisy traktują taras jako element zabudowy, w związku z czym nie należy go zaliczać do małej architektury ogrodowej (co jest częstym błędem i klasyczną nadinterpretacją).
 
 
deski tarasowe z kompozytu
Budowa tarasu kompozytowego z desek TERASO
 

 

Czy budowa tarasu wymaga pozwolenia czy zgłoszenia?


Z punktu widzenia przepisów taras jest częścią funkcjonalno-użytkową budynku mieszkalnego i zapewnia jego obsługę, co jest oczywiście całkowicie logiczne. Nikt nie buduje tarasu po to, aby z niego nie korzystać czy nie wychodzić na niego prosto z domu.

Nowo-budowany dom

W przypadku nowych budynków formalności związane z budową tarasu są najmniej uciążliwe. Projekt domu zwykle przewiduje także powstanie tarasu, co jest opiniowane przez urzędników i zawiera się w ramach pozwolenia na budowę. Jeśli nie zostały wprowadzone jakieś zmiany w np. powierzchni tarasu, to po wybudowaniu domu wystarczy zlecić geodecie jego naniesienie na mapę powykonawczą. Taki taras będzie w 100% legalny.
 
Istniejący budynek i chęć dobudowania tarasu
 
Taka sytuacja stanowi nie lada problem dla polskiego prawodawstwa i nie sposób nie ulec wrażeniu, że nie nadąża ono za realiami. Mnóstwo osób decyduje się na dobudowanie tarasu do istniejącego domu, co umożliwia chociażby popularyzacja tzw. lekkich technologii – np. tarasów z deski kompozytowej (czytaj nasz artykuł: Płytki, kostka brukowa, drewno czy kompozyt? Jaki materiał na taras? ).

I tutaj też powstaje TO zasadnicze pytanie: czy budowa tarasu wymaga pozwolenia czy tylko zgłoszenia? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od konkretnego przypadku oraz od interpretacji właściwego urzędu. Generalnie wspomniane już ganki i oranżerie o powierzchni do 35 m2 zostały wyłączone z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jednak nie oznacza to wcale, że wystarczy zgłoszenie, aby móc spokojnie przystąpić do prac. Urzędnik może bowiem uznać, że taras z uwagi na technologię budowlaną (np. wylewany z betonu) będzie stanowić rozbudowę domu, co z kolei wymaga uzyskania pozwolenia. Tak, jest to bardzo skomplikowane i może się wydawać dziwne, ale z taką rzeczywistością prawną mamy do czynienia...
 
Nie ryzykuj samowoli

W świetle tak zagmatwanych przepisów aż kusi, by po prostu wybudować taras i nikogo o tym nie informować. Nie warto tego jednak robić, ponieważ może to być jeden z najkosztowniejszych błędów w życiu inwestora.

PAMIĘTAJ!

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z budową tarasu, skontaktuj się ze starostwem powiatowym i zapytaj, jak jego urzędnicy interpretują tę kwestię. Niezbędne będzie dostarczenie projektu tarasu. Na tej podstawie zapadnie decyzja, czy wymagane jest pozwolenie czy tylko zgłoszenie.