Deska kompozytowa. MITY I FAKTY cz. II

Plamy na deskach kompozytowych
 
Teoria do sprawdzenia: „Deski Kompozytowe są trudne do utrzymania w czystości.”
Lato minęło, sezon grillowy i garden party za nami, nadszedł czas uprzątnięcia naszych tarasów po wakacyjnych imprezach (polecamy artykuł: Przygotowanie tarasu na jesień ). Niestety może się okazać, że nie wszystkie zabrudzenia uda nam się wyczyścić. Aby zapobiec takim niemiłym niespodziankom w przyszłości, przeprowadziliśmy serię doświadczeń, dzięki którym będziemy mieć jasność w kwestii plamienia się desek tarasowych. Kolejny nasz artykuł z serii MITY i FAKTY dotyczy właśnie zabrudzeń, które powstają podczas użytkowania tarasu.
 
Sprawdziliśmy jak zachowują się deski tarasowe po kontakcie z tłuszczami oraz owocami takimi jak maliny, truskawki czy borówki. Deski zabrudziliśmy również sokami: pomarańczowym i porzeczkowym oraz winem i olejem roślinnym.
 

Substancje plamo-twórcze
Substancje plamo-twórcze
 
 
Do doświadczenia użyto najpopularniejszych modeli desek kompozytowych, w tym desek Teraso oraz desek innych znanych firm. Chcąc poznać odpowiedź czy drewno jest łatwiejsze w czyszczeniu niż kompozyt zabrudzono również deski drewniane.
 

Plamienie desek tarasowych

Na wszystkich deskach naniesiono substancje plamo-twórcze w ten sam sposób: ta sama kolejność i wielkość plam.
Poniżej przykład.
 
 
Deska Thermo jesion          Rozkład plam Deska Thermo jesion
            Rozkład plam na desce Thermo jesion           Rozkład plam na desce kompozytowej
 
 
Zabrudzenia pozostały na deskach przez ok 1 godzinę, potem przystąpiono do czyszczenia. Rozpoczęto od wody z płynem, kilkakrotnie przemywano zabrudzoną powierzchnię, następnie pozostawiono do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli chodzi o środki do czyszczenia tarasów to użyto płynu do naczyń, popularnego środka w spray do czyszczenia kompozytów oraz delikatnego papieru ściernego.
 
Czyszczenie – obserwacja
 
Najtrudniej usuwalnymi zabrudzeniami okazały się tłuszcze oraz substancje pochodzenia tłustego (czekolada, ciastko z kremem). Wszystkie deski kompozytowe wymagały ponownych zabiegów odplamiających, użyto spray do kompozytów wpc oraz delikatnego papieru ściernego. Impregnowane deski drewniane znaczniej lepiej zniosły tłuste plamy, tutaj usunięto je wodą z detergentem. Dla drewna katastrofalnymi jednak okazały się owoce… Oprócz wyraźnych śladów, które nie zeszły po zabiegach, bardzo widoczne były też kolory (czerwony po malinach, fioletowy po borówkach). Z kolei kompozytom owoce nie zrobiły żadnej krzywdy. Spójrzmy na zdjęcia wykonane po zabiegach czyszczenia:
 
Thermo jesion po czyszczeniu                Deska kompozytowa modern po czyszczeniu
                                            Thermo jesion po czyszczeniu                      Deska kompozytowa                                               
                                                                   Modern po czyszczeniu 
     
 
Czyszczenie – wnioski
 
Deski drewniane (te olejowane!) łatwiej wyczyścić z plam tłustych, ale gorzej znoszą plamy „kolorowe”. Ponadto materiału naturalnego nie należy szlifować lub stosować preparatów czyszczących nieodpowiednich do drewna naturalnego. Takie agresywne zabiegi spowodują nieodwracalne uszkodzenia drewna!
Deski kompozytowe można odważniej czyścić, wykorzystując papier ścierny, czy nawet delikatną drucianą szczotkę. W przypadku desek kompozytowych mamy więc do dyspozycji szeroki wachlarz metod czyszczenia, oprócz tego producenci kompozytów zaznaczają, że dużą rolę w usunięciu plam mają promienie słoneczne. Uporczywe plamy znikają lub staja się niewidoczne po kolejnym okresie sezonowania. Taki efekt jest nieosiągalny w przypadku drewna naturalnego, które bez impregnacji niszczeje na słońcu!

 

Deski kompozytowe

MITY i FAKTY:

Deski kompozytowe są trudne do utrzymania w czystości - to jest MIT
Deski kompozytowe nie są odporne na zaplamienia - to jest FAKT

Żadne z desek tarasowych, drewniane czy kompozytowe, nie są całkowicie odporne na plamy. Sprawą naturalną jest fakt, że w codziennym użytkowaniu należy zwracać uwagę na ewentualne zabrudzenia. Jeśli mamy taras kompozytowy ogromnie ważne jest to, by zabrudzenia usuwać jak najszybciej, zanim plamy wnikną we włókna drewna. Jeśli tak się już stanie trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta a większość plam z pewnością uda się wyczyścić nie uszkadzając przy tym tarasu. Deski kompozytowe to bardzo wygodne rozwiązanie, nie wymagają olejowania czy impregnowania, codzienna pielęgnacją to tylko woda lub woda z płynem. Przy trudniejszych zabrudzeniach należy zachować zdrowy rozsądek, czasami wykazać się odrobiną cierpliwości i poczekać na słońce.