Deska kompozytowa. MITY I FAKTY cz. III - podsumowanie

 Koszty utrzymania tarasu kompozytowego w porównaniu do tarasu drewnianego.

Teoria do sprawdzenia: "Taras z deski kompozytowej jest droższy w utrzymaniu niż taras drewniany."

 

Wykonując kilka doświadczeń w ostatnim czasie, sprawdziliśmy osobiście jak zachowują się deski drewniane i kompozytowe w ciężkich warunkach pogodowych oraz na jakie zabrudzenia są narażone podczas normalnego użytkowania tarasu.
 
Podważyliśmy teorie dotyczącą nadmiernego nagrzewania się desek kompozytowych oraz udało nam się dowieść, że taras z kompozytu nie jest trudny do utrzymaniu w czystości. Dzisiejszy wpis, ostatni z serii MITY I FAKTY i zarazem podsumowujący nasze doświadczenia, będzie dotyczył kosztów utrzymania tarasu z desek kompozytowych w porównaniu z deskami drewnianymi.
 

Deski kompozytowe cena do jakości

Na początku należy zaznaczyć, że kompozyt w zakupie jest nieco droższy niż deska drewniana: deska kompozytowa to koszt około 32 zł/mb, deska drewniana (modrzew polski) kosztuje 12,07 zł/mb (ceny nie obejmują dodatkowych akcesoriów oraz samej budowy tarasu). Oczywiście można znaleźć na rynku polskim tani kompozyt lub w cenie porównywalnej do drewna, warto jednak zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonana jest deska kompozytowa. Przeczytajcie nasz artykuł: Chińska deska kompozytowa? Co różni ją od produktu europejskiego?
Bardzo tanie deski chińskiej produkcji mają w składzie PP i HDPE (polipropylen i polietylen), których właściwości fizyko-mechaniczne są dużo gorsze od PVC: są łatwopalne, podatne na uszkodzenia i obciążenia, cechuje je brak odporności na warunki atmosferyczne (w tym na niskie temperatury i promieniowanie UV). Warto więc zainwestować w dobrą jakość i sprawdzonego producenta, to uchroni nas przed wpadką, jaką jest kupno tanich surowców, które kompletnie się nie sprawdzą na naszym tarasie.
 

 Koszt utrzymania tarasu z kompozytu VS taras drewniany

Koszt posiadania tarasu z deski kompozytowej, to jedynie wydatek na jego zakup i montaż. Nie musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami na impregnaty czy oleje, ponieważ kompozytu nie trzeba dodatkowo zabezpieczać specjalnymi środkami. Po zamontowaniu taras kompozytowy jest od razu gotowy do użytku, a jego stan techniczny będzie idealny przez wiele lat.
Inaczej ma się to do zwykłej deski drewnianej. Deski drewniane należy po każdym sezonie odpowiednio wyczyścić, odświeżyć i każdorazowo olejować, są mniej odporne na wilgoć oraz szybciej się niszczą, co może sprawić, że odnowienie tarasu po sezonie będzie się równało z wymianą wszystkich desek! Tak więc, oprócz zakupu desek drewnianych i ich montażu musimy brać pod uwagę konieczność nabycia odpowiednich substancji i wykonania zabiegów, które będą chronić drewno przed kolejnymi uszkodzeniami (taki proces będzie nas czekał często nawet 2 razy w roku!). Ostatecznie możemy zostać zmuszeni do zakupu nawet całego tarasu i ponownego jego montażu.
 
Olejowanie desek drewnianych
Olejowanie desek drewnianych
 

Deski kompozytowe

MITY i FAKTY:

Taras z deski kompozytowej jest droższy w utrzymaniu niż taras drewniany - to jest MIT
Deski kompozytowe są droższe w zakupie niż deski drewniane - to jest FAKT
 
Można powiedzieć, że zakup tarasu kompozytowego to inwestycja na lata i jest to jedyny nasz wydatek i zwróci się po kilku sezonach. Taras drewniany wiąże się z mniejszą inwestycją początkową, ale czekają nas coroczne wydatki i spory wkład pracy własnej.
 

Podsumowanie

 

Opisywaliśmy nagrzewanie się desek kompozytowych i drewnianych, utrzymanie w czystości i koszty związane z ich posiadaniem. Warto przeczytać wszystkie nasze artykuły i zapoznać się z wynikami doświadczeń jeszcze raz.

 
Ostateczny wybór materiału oczywiście należy do klienta. Mamy jednak nadzieję, że nasze wpisy blogowe i doświadczenia przełożą się na właściwy wybór.