Deski kompozytowe na schody zewnętrzne to najlepszy wybór!

Schody zewnętrzne prowadzące do drzwi wejściowych są niezbędnym elementem architektury budynku. Trudno sobie przecież wyobrazić dom z wejściem na wysokości gruntu – byłoby to sprzeczne z wszelkimi zasadami sztuki budowlanej. Schody zwykle wykonuje się z betonu, a później wykańcza płytkami klinkierowymi lub gresowymi. W tym artykule przekonamy Cię, że jest inne, praktyczniejsze rozwiązanie.
 
Deska na beton lub jako element konstrukcji samonośnej

Deska kompozytowa na schody może zostać wykorzystana w dwojaki sposób:

•    W postaci okładziny na już istniejące schody wylane z betonu (sprawdź tu: jak wykonać podłoże pod taras kompozytowy).
•    Jako element konstrukcji samonośnej, gdy schody mają zostać wykonane od podstaw w podobny sposób, jak buduje się taras drewniany.

Wybór oczywiście zależy od tego, czy w Twoim domu została już wykonana konstrukcja betonowa. Jeśli nie, to poważnie rozważ opcję schodów samonośnych, które będą znacznie tańsze i mniej kłopotliwe w budowie.
 
schody z deski kompozytowej
Schody z deski kompozytowej TERASO
 
Jeśli mimo wszystko wolisz konstrukcję betonową obłożoną deską kompozytową, to pamiętaj o tym, że taras kompozytowy na podłożu betonowym montowany jest wraz z legarami (musisz więc wziąć pod uwagę dodatkowe centymetry).

deski kompozytowe montowane na schodach
Montaż deski kompozytowej na schodach

 

 

Dlaczego właśnie deska kompozytowa?

 

Argumentów przemawiających za wyborem deski jest wiele. Wymienimy te, które z pewnością mają dla Ciebie kluczowe znaczenie:

•    Deska kompozytowa gwarantuje bezpieczeństwo – ryflowana powierzchnia jest antypoślizgowa, nie występuje problem drzazg, a więc po schodach będzie można chodzić boso. Pomyśl, jakim ryzykiem jest korzystanie zimą ze schodów wykończonych płytkami gresowymi.

•    Bardzo estetyczny wygląd – deska kompozytowa dobrej jakości nie ustępuje estetyką naturalnemu drewnu, a znacznie dystansuje pod tym względem chociażby kostkę betonową, nie wspominając już o zniszczonych płytkach.

•    Trwałość! - w odróżnieniu od drewna kompozyt nie poddaje się działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wilgoć, promienie słoneczne, gwałtowne zmiany temperatur – to wszystko ma neutralny wpływ na deskę kompozytową. Wybierając ją na swoje schody zewnętrzne masz więc pewność, że okładzina będzie służyć przez wiele lat i nie straci przez ten czas na estetyce.

•    Brak problemów z konserwacją – płytki trzeba co jakiś czas naprawiać (bo odpadają, kruszą się fugi itd.), drewno dwa razy do roku olejować. A kompozyt? Jest całkowicie „bezobsługowy”. Raz wykonane schody nie będą wymagać żadnej ingerencji przez długie lata. Deski nie trzeba malować, olejować, impregnować. Można ją czyścić łagodnymi detergentami i zwykłą wodą, także przy pomocy myjki ciśnieniowej. To ogromna wygoda.

•    Atrakcyjna cena – konstrukcja samonośna schodów z wykorzystaniem deski kompozytowej jest znacznie tańsza w wykonaniu niż opcja murarska. Pamiętaj, że samo wylanie schodów z betonu to nie wszystko, bo trzeba je jeszcze czymś obłożyć. I tutaj znów wygrywa deska, ponieważ będzie o wiele korzystniejsza finansowo niż płytki klinkierowe: koszty izolacji przeciwwilgociowej oraz drogi klej wysokiej klasy.

Po poznaniu tych argumentów nie możesz mieć już wątpliwości, że schody zewnętrzne wykonane z deski kompozytowej są rozsądnym wyborem, który zaspokoi też Twoje potrzeby estetyczne. To będzie dobra decyzja!