Jak przygotować podłoże pod taras kompozytowy? Poradnik TERASO

W architekturze, również tej ogrodowej, od wielu sezonów można zauważyć powtarzający się trend. Chodzi o lekkość. Z tego powodu coraz rzadziej spotyka się klasyczne tarasy wykonane z bloczków betonowych i wykończone gresem czy klinkierem. Nie dość, że jest to drogie, to w naszych warunkach klimatycznych także niezbyt opłacalne (pękanie płytek, podciekanie wody itd.).

 

 

Inwestorzy chętnie wybierają natomiast tarasy kompozytowe – trwałe, ładne, lekkie i łatwe do samodzielnego wykonania. Zanim zabierzesz się do pracy pamiętaj o najważniejszej kwestii: prawidłowym przygotowaniu podłoża. W tym poradniku podpowiemy Ci, jak to zrobić.

 
Jak przygotować podłoże pod taras kompozytowy?

Deski kompozytowe słyną z wytrzymałości i odporności na nawet intensywne użytkowanie, co jednak nie zmienia faktu, że nie wybaczają błędów konstrukcyjnych. Aby zapewnić sobie wieloletnie użytkowanie tarasu kompozytowego niezbędne jest stworzenie solidnej konstrukcji, do której zostaną przymocowane deski WPC. Najważniejsze jest, aby miejsce posadowienia tarasu było oczyszczone, suche, stabilne, równe i odpowiednio utwardzone. Dzięki temu cała konstrukcja nie będzie się przechylać czy wybrzuszać, a to przełoży się na trwałość tarasu.

Rada

Aby mieć pewność, że taras będzie mieć stabilne podparcie, lepiej jest mimo wszystko przygotować podłoże wzmocnione betonem, nie muszą to być popularne podpory – wystarczy płyta betonowa.

Wylewka betonowa lub podpory

Taras kompozytowy może być bez problemu montowany bezpośrednio na podłożu betonowym, np. na wymurowanym wcześniej tarasie, który nie został wykończony płytkami. Do płyty betonowej przytwierdza się legary, których rozstaw musi być zgodny z wymogami (pobierz: instrukcję montażu desek tarasowych). Zbyt rzadkie ułożenie legarów grozi odkształceniami, natomiast zbyt gęste naraża na niepotrzebne koszty.

legary kompozytowe
Montaż legarów kompozytowych
Warto wiedzieć

Zamiast płyty betonowej można wybrać szybsze i prostsze rozwiązanie, jakim jest ułożenie płyt ażurowych lub taniej kostki betonowej.
 
Innym popularnym rozwiązaniem, stosowanym przede wszystkim w sytuacji, gdy wcześniej nie został wymurowany taras z bloczków betonowych, jest osadzenie w gruncie specjalnych betonowych podpór, nazywanych też po prostu słupami.
 
Ważne
Słupy należy umieścić poniżej strefy przemarzania, która w Polsce wynosi przeciętnie od 1 do 1,2 metra.
 
W przypadku tej metody kluczowe jest odpowiednio gęste rozmieszczenie podpór, aby nie narażać legarów na zbyt duże obciążenie i tym samym nie dopuścić do zarwania się tarasu. Zwykle słupy sąsiadują ze sobą w odległości maksymalnie 50 centymetrów.
 
podłoże pod taras
podłoże pod taras kompozytowy
Pamiętaj o spadku!

Wiele osób, które zdecydowały się na samodzielne wykonanie tarasu kompozytowego, zapomina o podstawowej rzeczy – o spadkach. Niezbędne jest zachowanie minimum 2% spadku od ściany w kierunku okapu. Deska kompozytowa Teraso jest oczywiście wodoodporna, ale nie należy dopuścić, aby woda opadowa spływała w stronę budynku, bo doprowadzić to może do zalania elewacji, a nawet przesiąknięcia do wnętrza domu.
 
Montaż legarów i desek

Przedostatnim etapem budowy tarasu kompozytowego jest stworzenie konstrukcji z legarów, która będzie przenosić wszystkie obciążenia. Legary mogą być wykonane z kompozytu, ale stosuje się też drewniane czy nawet aluminiowe. Wszystko zależy od przewidywanego obciążenia maksymalnego. Polecamy nasz artykuł: Montaż desek tarasowych – niewidoczne mocowanie.
Montując legary na podłożu betonowym pamiętaj o zachowaniu około 10 mm odległości, czyli szczeliny dylatacyjnej. To samo dotyczy układanych już desek kompozytowych.
 
Pamiętaj, że dobrze przygotowane podłoże pod deski kompozytowe to więcej niż połowa sukcesu. Warto się do tego przyłożyć, zadbać o wszystkie elementy i zamontować je zgodnie z instrukcją - dzięki temu taras będzie nam służył przez wiele lat.