Jak zabezpieczyć taras przed zimą? Kilka praktycznych rad.

Każdy taras wykonany z drewnianych desek wymaga pielęgnacji oraz zabezpieczania przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jest to szczególnie ważne w naszym klimacie, który charakteryzuje się deszczowym latem oraz kapryśną zimą. Coraz częściej problemem nie jest zalegający śnieg, ale właśnie częste opady deszczu oraz gwałtowne zmiany temperatur. Bez wątpienia nie są to okoliczności sprzyjające utrzymaniu drewna w nienagannym stanie. Właśnie dlatego niezbędne jest zabezpieczanie tarasu przed zimą. Jak to zrobić, aby wiosny nie zaczynać od remontu? Podpowiadamy.
 Zacznij od drobnych napraw

Jeśli Twój taras przeżył już niejedną imprezę, to z pewnością pojawiły się na nim różne uszkodzenia. Właśnie teraz jest najlepszy moment, aby je usunąć i zabezpieczyć. W przypadku drewnianego tarasu mogą to być np. wyszczerbienia w deskach czy nawet dziury po sękach. Wszystkie tego typu defekty powinny być naprawione.

Koniecznie sprawdź też, czy konstrukcja tarasu nadal jest stabilna, czy jakieś deski się nie obluzowały, czy nie wystają wkręty. Zimą na tarasie będzie zalegać śnieg i jeśli ktoś z Twojej rodziny postanowi wejść na konstrukcję, może się to skończyć nieprzyjemnie.

Jeśli masz taras wykonany z kostki betonowej, to nie musisz go w żaden sposób zabezpieczać. Co innego w sytuacji, gdy taras jest wykończony płytkami gresowymi lub klinkierowymi. Tutaj niezbędne jest wykonanie drobiazgowego przeglądu stanu okładziny, w szczególności fug. Jeśli występują jakiekolwiek uszkodzenia, to jest praktycznie pewne, że pierwszy mróz spowoduje odspojenie się płytek od podłoża. Dlatego właśnie teraz warto naprawić ubytki w fudze oraz poluzowane płytki.

Jak zabezpieczyć taras przed zimą? 


Podstawowym zabiegiem zabezpieczającym drewniany taras przed zimą jest właśnie olejowanie. Polega ono na nałożeniu na deski specjalnego oleju o właściwościach impregnujących, który wnika w naturalne pory drewna i zabezpiecza je przed pękaniem oraz odkształcaniem pod wpływem wilgoci i zmian temperatur. Dodatkowym efektem jest ochrona przed utratą koloru i promieniowaniem słonecznym (to przydaje się szczególnie latem).

Olejowanie możesz przeprowadzić samodzielnie – nie jest to trudne, ale wymaga poświęcenia co najmniej całego dnia (oczywiście w zależności od powierzchni tarasu). Stosuj się do zaleceń producenta oleju, zwracaj uwagę na to, aby nakładać środek cienkimi warstwami.

Olejowanie drewnianego tarasu powinno się wykonywać dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Wówczas można oczekiwać najlepszych efektów konserwacyjnych i wydłużenia okresu użytkowania desek.

 

Deski kompozytowe

A jeśli budowa tarasu dopiero przed Tobą... Wykonaj go z deski kompozytowej. Dzięki temu wszystko, co do tego momentu przeczytałeś, przestanie mieć dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie. Deska kompozytowa z PVC jest w 100% odporna na działanie wilgoci, gwałtowne zmiany temperatury, zalegający śnieg, ulewne deszcze i wszelkie inne „plagi”, jakie zimą nawiedzają nasz kraj.

zabezpieczenie desek tarasowych przed zimą
DESKI TERASO ZIMĄ
Rada

Więcej o zaletach deski kompozytowej TERASO przeczytasz w naszym artykule: Pielęgnacja i konserwacja deski kompozytowej

Właściciele tarasów z deski kompozytowej nie muszą ich w żaden sposób zabezpieczać przed zimą. Wystarczy zamieść taras, usunąć ewentualne plamy po letnim grillowaniu i to wszystko. Z tego punktu widzenia (i nie tylko) jest to znakomity wybór, szczególnie dla osób, które nie mają dużo wolnego czasu i nie chcą go poświęcać na dbanie o taras.

Zabezpieczając swój taras przed zimą nie zapomnij również o roślinach tarasowych. Te wrażliwe na mróz trzeba przenieść do domu. Jeśli rośliny mają spędzić zimę na dworze, należy owinąć donice włókniną i postawić je na styropianie.