Jak zadaszyć taras ?

Każdy z nas lubi spędzać czas na tarasie. Pijemy kawę, czytamy książkę, korzystamy z chwili spokoju oraz świeżego powietrza. Na tarasie możemy spędzać poranki i wieczory z rodziną. Taras z deski kompozytowej jest bezpieczny ( pisaliśmy o tym w artykule: Budujesz taras lub balkon? Pamiętaj o bezpieczeństwie!) więc bez obaw możemy urządzić na nim miejsce zabaw dla dzieci.
 
Co jednak zrobić kiedy pogoda się pogorszy? Czasami nawet lekki deszczyk nie pozwoli na to żeby przebywać na tarasie, a słońce w lato grzeje tak mocno, że koniecznie trzeba znaleźć kawałek cienia. Aby uniknąć takich niespodzianek pogodowych najlepiej od razu zainwestować w odpowiednie zadaszenie.
 

Zadaszenie tarasu - projekt

O zadaszeniu warto pomyśleć od razu na etapie budowy tarasu. Oczywiście jest możliwe użycie pół środka w postaci parasola, jednak tylko na krótszą metę. Parasol osłoni nas miejscowo od słońca a do tego będziemy musieli go rano rozkładać i wieczorami chować.
 
zadaszenia tarasu - projekt
Zadaszenie tarasu konstrukcja

Możemy wybrać też rozwiązanie w postaci częściowego zadaszenia w postaci mniejszego daszku lub po prostu zainstalować rozciąganą markizę. Markiza tarasowa może być rozwijana do 3,5 metra, tkanina na konstrukcji musi być szczelna i trwała czyli odporna na płowienie i rozdarcia. Preferowanym materiałem na markizę jest tkanina akrylowa lub teflonowa, zdecydowanie należy unikać tanich materiałów poliestrowych ponieważ są słabej jakości. Markizy posiadają z reguły około 2 lata gwarancji.
 
Zadaszenie tarasu markiza
Zadaszenie tarasu markiza
 

Zadaszenie tarasu z drewna

Aby zapewnić sobie najlepsza i trwałą ochronę na lata, najlepiej zabudować nad tarasem stałe zadaszenie, jest to zdecydowanie solidniejsze i pewniejsze rozwiązanie. Konstrukcję nośną stałego zadaszenia można wykonać z profili metalowych (stalowych bądź aluminiowych), ale samodzielnie najłatwiej zrobić ją z drewna. Słupy nośne mogą mieć przekrój od 10 × 10 cm, do 14 × 14 cm. Do nich mocujemy płatwie, a na nich krokwie i łaty. Drewno powinno być heblowane i zaimpregnowane, możemy je polakierować. Elementy drewniane łączy się, stosując tradycyjne złącza ciesielskie lub połączenia metalowe. Pokrycie dachowe wybieramy według uznania i potrzeby, może to być poliwęglan czyli lekki bezbarwny plastik, blacho-dachówka, gont bitumiczny, dachówki ceramiczne lub betonowe.
Zadaszenie tarasu z drewna
Zadaszenie tarasu
 

Zadaszenie tarasu kompozytowego

 
Zadaszenie tarasu ochroni nas przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi dzięki temu deska tarasowa nie będzie się nagrzewać. Do tego zyskamy cień, który pozwoli na przebywanie dzieci na świeżym powietrzu przez cały dzień. Maluchy mogą też swobodnie pluskać się w baseniku, nie musimy się przecież martwić o zachlapanie tarasu ponieważ kompozyt nie chłonie wody, więc nie ulegnie zniszczeniu. Zapraszając naszych znajomych na grill party nie musimy się martwić, że pogoda popsuje nam plany. Podczas małego deszczu możemy spokojnie nadal przebywać na tarasie bez ryzyka zmoknięcia. Natomiast podczas gwałtownej ulewy bez pośpiechu uda nam się przenieść nasze party do domu. Ponadto dzięki temu że deski kompozytowe Teraso są niepalne, nie musimy się obawiać o pozostawienie grilla na zewnątrz.
 
Jeżeli jesteście wielbicielami mebli ogrodowych obitych miękkimi materiałami a do tego lubicie wygodę i posiadacie na tarasie wiele poduszek, to dzięki zadaszeniu nad tarasem nie musicie obawiać się że meble zmokną czy słońce przebarwi materiał. Wasze meble będą wyglądać jak nowe dłużej i rzadziej będziecie musieli je odświeżać. Proste zadaszenie tarasowe można zrobić samemu.
 
Jednak większe konstrukcje wymagają już fachowego montażu. Ważny jest też wybór pokrycia dachowego i dobranie odpowiedniej konstrukcji do elewacji i wyglądu budynku. Musimy pamiętać o rynnach oraz płotkach przeciwśniegowych. Zadaszenie stałe wiąże się z większymi kosztami, jest to jednak inwestycja w naszą wygodę i bezpieczeństwo. Ponadto zabezpieczy taras przed warunkami atmosferycznymi, zaoszczędzi nam porządków w okresie jesiennym oraz przedłuży żywotność naszych mebli ogrodowych.