Lato tuż tuż... 5 zalet posiadania tarasu

Można dyskutować o tym, z jakiego materiału powinien być wykonany, ale co do jednego nie ma wątpliwości: taras to niezbędny element domu jednorodzinnego. Gdy w głowie przyszłego inwestora kiełkuje pomysł wyprowadzki z mieszkania, to wizja spędzania wolnego czasu na tarasie jest tą, która zdecydowanie motywuje do wcielenia marzeń w życie. Romantyczne skojarzenia to jednak nie wszystko. Posiadanie tarasu ma wiele konkretnych zalet, o których nie zawsze się mówi. 5 z nich wymieniamy w naszym poradniku.

 

Taras jako dodatkowe pomieszczenie

W sezonie wiosenno-letnim na tarasie można z powodzeniem jeść posiłki, pić popołudniową kawę, a w weekendy spędzać na nim cały dzień, podziwiając piękny ogród. Z tego punktu widzenia taras jest fantastycznym dodatkiem do małego domu. Oczywiście wiele zależy tutaj od zastosowanych rozwiązań.
Wygodne, szerokie drzwi tarasowe z niskim progiem lub wręcz bezprogowe gwarantują pełną swobodę w przechodzeniu z salonu na taras i odwrotnie. W naszych warunkach klimatycznych bardzo dobrym pomysłem będzie również zainwestowanie w zadaszenie tarasu, co umożliwi korzystanie z niego bez względu na pogodę.
 
Możliwość zbudowania ogrodu zimowego
 
Nie trzeba tego robić od razu. Taras przy budynku daje natomiast taką opcję, ponieważ wystarczy zastosować lekką konstrukcję, by móc cieszyć się oranżerią w samym środku zimy. Budowa ogrodu zimowego nie jest wcale aż tak kosztowna i problematyczna, jak mogłoby się wydawać (czytaj nasz artykuł:
Deski kompozytowe w ogrodzie zimowym. Polecamy!). To znakomity sposób na poprawienie funkcjonalności budynku i zyskanie dodatkowego powodu do satysfakcji z posiadania domu.
 
Krótkie wakacje we własnym domu 
 
Taras daje więcej możliwości wypoczynku bez konieczności ruszania się z domu. Wystarczy spędzić weekend na leżaku, z książką, kawą czy kieliszkiem wina, by solidnie naładować baterie i w poniedziałek w pełni sił wrócić do pracy. Nie zawsze mamy czas i środki na wakacyjny wyjazd. Dysponując tarasem można zapewnić sobie substytut urlopu, o czym właściciele mieszkań mogą tylko pomarzyć.
Taras to przecież nie tylko fragment utwardzonego terenu. Może stanowić prawdziwe centrum domowej rozrywki. Huśtawka, hamak, projektor filmów, nagłośnienie, przenośny barek – to wszystko zagwarantuje przyjemne spędzenie wolnego czasu bez względu na posiadany budżet czy dostępność dni urlopowych.
 
 
Deski kompozytowe
Deski kompozytowe Teraso
 
 
Przestrzeń do przyjmowania gości 
 
To jedna z największych zalet tarasu. Każdy, kto przeprowadził się do domu z tarasem, szybko przypomni sobie, ilu ma znajomych i przyjaciół.
Imprezy na tarasie zawsze są udane. Grill, świeże powietrze, swobodna atmosfera: to wszystko gwarantuje świetne spędzenie czasu w gronie znajomych. W tym momencie ujawni się jeszcze jeden atut tarasu: po takiej imprezie jest znacznie mniej sprzątania. Taras wykonany np. z deski kompozytowej wystarczy tylko spłukać wodą i wyrzucić śmieci (czytaj: Zalety tarasu z deski kompozytowej).
 
Taras zapewnia intymność 
 
Oczywiście pod warunkiem, że zostanie dobrze zaaranżowany. Ważne jest takie skierowanie tarasu, by nie był on wystawiony na bezpośrednie spojrzenia sąsiadów. Nawet jeśli mamy do czynienia z gęstą zabudową, to wystarczy odrobina kreatywności, by skutecznie odgrodzić się od otoczenia. Można zastosować rośliny w doniczkach, kratki z pnączami, ewentualnie pełne panele. Tak osłonięty taras zapewni maksymalną intymność i swobodę.
 
Każda z tych 5 zalet jest dostatecznie istotna, by nareszcie podjąć decyzję o budowie tarasu. Można to zrobić nawet w istniejącym już budynku, pamiętając przy tym o obowiązujących przepisach budowlanych.