Lekko, lżej, najlżej… taras kompozytowy

Coraz większą wagę przykładamy do tego jak wygląda otoczenie naszego domu. Planując dom lub jego rozbudowę staramy się zaprojektować wszystkie elementy w taki sposób by jako całość były użyteczne i estetyczne. Dotyczy to również tarasów. Wykonać go można w różny sposób, wykorzystując ogrom dostępnych materiałów budowlanych: od betonu, poprzez płytki, po drewno czy kompozyt (pisaliśmy o tym w artykule: Płytki, kostka brukowa, drewno czy kompozyt? Jaki materiał na taras? ). Wybór nie zawsze zależy od preferencji estetycznych użytkowników, czasem ze względów technicznych lub bezpieczeństwa należy wybrać konstrukcję lżejszą.
 

Deski kompozytowe


Taras z deski kompozytowej to jedna z najlżejszych dostępnych konstrukcji. Oprócz oczywistych zalet estetycznych, jest zdecydowanie bardziej bezpieczny niż taras z płytek czy betonu. Jego właściwości antypoślizgowe oraz brak drzazg powoduje, że codzienne użytkowanie to przyjemność i swoboda, bez ryzyka upadku czy kontuzji. Kompozyt jest materiałem powstałym z połączenia mączki drzewnej i pvc, czyli jednocześnie odznacza się cechami naturalnymi i technologicznymi.  Dzięki temu taras emanuje pięknem i ciepłem, tworząc niepowtarzalną atmosferę całego domostwa. Ponadto sprawia, że nasze otoczenie pasuje do ogrodu i otaczającej nas natury. Można tutaj zdecydować się na taras drewniany, ale pamiętajmy, że drewno wymaga regularnego konserwowania, czego kompozyt w ogóle nie potrzebuje.
 

Beton czy kompozyt?

 
Często zdarza się, że to warunki budowlane sugerują nam wybór materiału na taras. Beton z pewnością nie nadaje się na taras, który trzeba z różnych względów podnieść.
 
taras z desek kompozytowych
Lekka konstrukcja tarasu kompozytowego
 
 
Deska kompozytowa zdecydowanie lepiej nadaje się do stworzenia podestów, połączonych ze schodami. Wybudowanie takiej konstrukcji wymagałoby użycia ogromnej ilości betonu, a sama estetyka też pozostawiałaby wiele do życzenia…
 
Schody zewnetrzne z deski kompozytowej
Schody z deski kompozytowej
 
Ważny jest styl

 

 
Jak już wspomnieliśmy taras musi pasować do otoczenia, więc planując jego wygląd zaczynamy od analizy jaki styl będzie nam pasował. Delikatne domy, te z drewnianymi dodatkami czy gankami lub usytuowane w otoczeniu naturalnego środowiska dużo lepiej będą się prezentować z lekką konstrukcją kompozytową lub drewnianą. Z kolei płyta betonowa będzie z pewnością pasować do dużych domów, ozdobionych elementami granitu czy marmuru.
 
 Taras to także dom
 
Taras przy dobrze urządzonym domu to nie tylko niezauważalny szczegół, poboczny fragment całości. Jest to element, które może całkowicie zmienić odbiór przestrzeni dookoła domu, wzbudza emocje, inspiruje i motywuje do działania. Planując budowę tarasu należy pamiętać o tym aby zachować estetykę i styl otoczenia oraz dopasować materiał do swoich potrzeb, tak by tworzył harmonijną całość z ogrodem, domem i oczywiście domownikami. Taras to inwestycja na wiele lat, ważna jest jego wytrzymałość, ale także walory estetyczne – tutaj spędzamy swój wolny czas z rodziną i przyjaciółmi, niech więc będzie to miejsce jedyne w swoim rodzaju: komfortowe, rodzinne i użyteczne.