Pięć najważniejszych rzeczy, o jakich trzeba pamiętać budując taras na dachu

Spędzanie czasu w ogrodzie lub na balkonie to świetny sposób na relaks, wypoczynek lub rozrywkę w gronie znajomych. Jednak co zrobić gdy nie mamy odpowiedniego ogrodu, a  balkon jest niewielkich rozmiarów? W takiej sytuacji świetnym pomysłem jest zagospodarowanie płaskiego dachu, najczęściej dachu garażu, ale nie tylko – może to być zadaszenie pomieszczenia gospodarczego czy po prostu dach budynku. Podejmując się jednak takiego projektu należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach dotyczących zasad budowy takiej konstrukcji.
 

 

 

taras kompozytowy na dachu garażu

TARAS NA DACHU

 

Pięć najważniejszych rzeczy, o jakich trzeba pamiętać budując taras na dachu

 

Po pierwsze: dobry plan to połowa sukcesu

Budowa tarasu na dachu to generalny remont, w jego wyniku zmienia się cała konstrukcja dachu, a w taki wypadku potrzebne jest pozwolenia na budowę. Oprócz tego należy uzyskać ekspertyzy dotyczące konstrukcji całego budynku, wytrzymałości dachu na obciążenia  oraz ogólny plan przebudowy. Plan jest niezbędny ponieważ standardowy układ warstw, z których zbudowany jest dach jest nieodpowiedni do zaadaptowania go jako taras.

Po drugie:  pewny grunt to podstawa działań

Jeśli dach ma być tarasem to tradycyjny układ musimy zmienić na tzw. konstrukcję odwróconą, w której warstwę uszczelniającą zamieniamy z warstwą ocieplającą. Jeśli powierzchnię użytkową takiego tarasu planujemy pokryć deskami kompozytowymi to układ warstw będzie wyglądał następująco: strop, izolacja, membrana, żwir, legary, deski kompozytowe. Największą zaletą układu odwróconego jest to, że izolacja przeciwwilgociowa jest chroniona przed uszkodzeniami oraz nagłymi zmianami temperatury.

Po trzecie: jak wejść to z rozmachem

Od tego właściwie trzeba rozpocząć konstruowanie tarasu na dachu. Jeśli nie mamy wygodnego wejścia na dach budynku (lub przejścia z pomieszczenia na dach garażu) to musimy o tym pamiętać na etapie planowania całego przedsięwzięcia . Być może trzeba będzie przebudować wyłaz dachowy na wygodne wejście, zbudować schody wewnętrzne (lub zewnętrzne z poziomu ternu), albo wystarczyć może zamian okna na drzwi.

Po czwarte:  teraźniejszość to przyszłość

Warto poświęcić odrobinę czasu na wybór materiału, który będzie użytkownikom najbliższy, czyli na posadzkę, bo dobry wybór dzisiaj to sukces na wiele lat. Powierzchnia użytkowa tarasu usytuowanego na dachu musi być odporna na warunki atmosferyczne, gdyż będzie na te oddziaływania narażona wyjątkowo intensywnie.

Deski kompozytowe

Niestraszne im są niskie i wysokie temperatury, deszcz, śnieg czy promienie słoneczne – nie ulegają zniszczeniom, odkształceniom czy odbarwieniom pod wpływem tak trudnych warunków. Ponadto desek kompozytowych nie trzeba poddawać zabiegom konserwacyjnym lub pielęgnacyjnym (nie musimy ich impregnować, malować czy olejować). Użytkowanie produktów z kompozytu wpc to sama przyjemność i swoboda na wiele lat (deski TERASO maja 15-letnią gwarancję).

Po piąte: w grupie zawsze raźniej

O ile adaptacja dachu na taras jest przedsięwzięciem bardzo kuszącym, o tyle wymaga sporego nakładu pracy, cierpliwości i czasu. Sama podłoga to jeszcze nie ten wymarzony taras, musimy zadbać o wiele elementów dodatkowych, takich jak balustrady, zadaszenie, oświetlenie, meble czy roślinność. Najlepiej jeśli aranżacja takiego tarasu będzie dopasowana do całego budynku i jego otoczenia. Inny będzie taras na dachu apartamentowca w centrum ogromnego miasta, inny w jednorodzinnym domku na przedmieściach.