Taras w ogrodzie – jakie deski tarasowe wybrać?

Są różne „szkoły” budowania tarasów zewnętrznych. Jedni wybierają drogę klasyczną i dostawiają taras do budynku, inni wykorzystują do tego np. płaski dach lub wolną przestrzeń nad garażem. Wciąż bardzo popularnym rozwiązaniem jest także budowa tarasu w ogrodzie, oddalonego od budynku, często zadaszonego i otoczonego piękną roślinnością. Taki taras może zostać wykonany w różnej technologii, ale zdecydowanie najbardziej efektowny będzie ten z desek tarasowych. Pytanie tylko: jakie deski wybrać? Przeczytaj nasz poradnik – ułatwimy Ci podjęcie decyzji.
 
 

Jakie deski tarasowe wybrać?

Zanim zdecydujesz się na zakup desek tarasowych, zawsze zapytaj o to, z jakiego drewna zostały wykonane. Nie daj się zwieźć hasłu „z drewna egzotycznego”, bo to w zasadzie nic nie mówi. Musisz wiedzieć, że nie każde drewno egzotyczne może być stosowane do budowy tarasów. Przykładem jest samba – to drewno odkształca się pod wpływem wilgoci.
 
Ważne!
Na deski tarasowe nie nadaje się także drewno olchowe (ulega deformacji pod wpływem wilgoci) oraz drewno bukowe (jest całkowicie nieodporne na wilgoć, taki taras szybko się dosłownie rozpadnie).
 
Deski tarasowe należy kupować z pewnego źródła, zbyt okazyjna cena od razu powinna wzmóc Twoją czujność. Niestety, ale taras wykonany z najtańszych desek z pewnością po kilku sezonach będzie nadawać się tylko do remontu.
 
Deski tarasowe z drewna krajowego

To rozwiązanie cieszy się bardzo dużą popularnością i nie ma co ukrywać – głównie z powodów ekonomicznych. Deski tarasowe z drewna krajowego nie są drogie, co kusi oszczędnych inwestorów. Z technologicznego punktu widzenia także nie jest to najgorszy wybór, pod warunkiem, że zdecydujesz się na deski z odpowiedniego gatunku drewna.
 
Rada
Jeśli cena jest kryterium decydującym, a koniecznie chcesz mieć taras z naturalnego drewna, postaw na dość popularny modrzew syberyjski.
 
Deski tarasowe z drewna egzotycznego

Jest to znakomity wybór, który ma jednak jedną bardzo istotną wadę: wysoką cenę. Deski tarasowe wykonane z drewna egzotycznego, oczywiście pochodzącego z legalnego źródła, potrafią być bardzo drogie. W zamian otrzymuje się pewność, że taras będzie cieszyć oko przez lata, ale tylko pod warunkiem regularnego wykonywania zabiegów zabezpieczających. Tak, wbrew głoszonym mitom drewno egzotyczne również musi być konserwowane.
 

Deski tarasowe z kompozytu

Jest to rozwiązanie szczególnie przez nas polecane i to z kilku istotnych powodów:

•    deska kompozytowa jest materiałem o bardzo wysokiej wytrzymałości – można z niej zbudować taras na lata,
•    kompozyt nie wymaga konserwacji, odnawiania, malowania, jest całkowicie bezobsługowy,
•    pełna odporność na warunki atmosferyczne – taras w ogrodzie nie musi być zadaszony czy zabezpieczany na zimę,
•    bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

Poza tym deska kompozytowa jest świetnym wyborem dla osób, które zwracają uwagę na kwestie związane z ekologią. Skąd ten wniosek? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule: Deska kompozytowa a ekologia – mity kontra fakty
 
 taras kompozytowy
Deski tarasowe z kompozytu TERASO
 
 
Pamiętaj!

Zalety deski kompozytowej docenisz wyłącznie wtedy, gdy wybierzesz produkt wysokiej jakości – nie eksperymentuj z deskami niewiadomego pochodzenia!

Podsumowując: jeśli zależy Ci na bezproblemowym i wieloletnim użytkowaniu tarasu, wybierz deskę kompozytową lub z drewna egzotycznego. W przypadku tego drugiego licz się jednak z koniecznością bardzo głębokiego sięgnięcia do kieszeni.