teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

Rekuperacja
Dom

Rekuperacja – czy warto w nią zainwestować?

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej tradycyjne rozwiązania w kwestii wentylacji budynków (wentylacja grawitacyjna) zostają zastąpione wymuszonym obiegiem powietrza. Wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja, niesie ze sobą wiele zalet. Czy warto jednak w nią zainwestować? 

Funkcja rekuperacji

Wentylacja w budynku jest czymś niezbędnym, zapewnia ona odpowiedni mikroklimat, który jest potrzebny zarówno dla zdrowia przebywających w nim osób, jak i dla trwałości samej konstrukcji. Każdy raczej wie, jakie są efekty nieprawidłowej wentylacji. Nie jest to tylko zatęchłe i nieświeże powietrze, ale także wilgoć i grzyb na ścianach. Najprostszym sposobem gwarantującym obieg powietrza w domach jest wentylacja grawitacyjna. Nie jest ona jednak zbyt efektywna. Co ważne, powoduje ona bardzo duże straty energii potrzebnej na ogrzanie budynku. Rekuperacja rozwiązuje ten problem.

Nowoczesne systemy rekuperacji to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, która nie tylko zapewnia ciągły dostęp do świeżego powietrza, ale także odzyskuje ciepło z tego usuwanego, co znacząco zmniejsza koszty ogrzewania domu. Ponadto rekuperacja dostarcza do domu powietrze w pełni przefiltrowane, bez przykrych zapachów czy alergenów pochodzących z zewnątrz. 

Rekuperacja a WT 2021

Kwestię opłacalności rekuperacji rozwiązują tak naprawdę wprowadzone do prawa budowlanego w 2021 roku nowe Wytyczne Techniczne. Do najistotniejszych ustaleń należą tutaj:

  • ograniczenie współczynnika Ep do 70 kWh/m2/rok
  • zalecenie korzystania z technologii OZE, takich jak rekuperacja, fotowoltaika i pompy ciepła w budownictwie mieszkalnym
  • zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła

Tym samym rekuperacja, która jest w stanie obniżyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania domu nawet o 30-60 procent staje się nie tylko opłacalna, ale niemalże konieczna. Koszty jej instalacji nie są aż tak duże w porównaniu do korzyści, jakie ze sobą niesie. Otrzymujemy nie tylko odzyskanie ciepła, ale także świeże i zdrowe powietrze w całym domu!

Rekuperacja Olsztyn – montaż systemu

Montaż rekuperacji powinien być przeprowadzony przez profesjonalną firmę. Najlepiej, aby jej oferta obejmowała również dostarczenie wszystkich niezbędnych elementów instalacji, takich jak rekuperator, kanały i filtry powietrza. Szukając dobrej firmy, warto skorzystać z sieci, wpisując w wyszukiwarkę: rekuperacja Olsztyn. Przy czym najlepiej, skorzystać z usług ekipy, która zajmuje się również montażem innych energooszczędnych instalacji, takich jak pompy ciepła czy fotowoltaika, ponieważ rekuperacja doskonale z nimi współpracuje. Taka firma zaoferuje bowiem rozwiązania kompleksowe lub tak skalibrowane, że w przyszłości będzie możliwe podłączenie innych energooszczędnych instalacji.