teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

domy z ogrodem
Ogród Wnętrza

Domy z ogrodem – jak stworzyć spójną przestrzeń?

Domy z ogrodem powinny tworzyć zwartą całość kompozycyjną. Tylko harmonijne i spójne będą wyglądały elegancko i zachęcały, by spędzić w nich czas. Jak zaaranżować ogród, który musi stanowić nierozerwalną część z naszym gospodarstwem domowym?

Ogród przed wejściem

Działka dzieli się na część, do której mają dostęp wszystkie odwiedzające nas osoby i na tę bardziej prywatna, gdzie zapraszamy rodzinę i przyjaciół, by miło spędzić czas.

Domy z ogrodem przed wejściem powinny być tak skomponowane, by były jak najlepszym świadectwem gospodarzy. Koniecznie musi on nawiązywać do stylu, w jakim zbudowany jest dom.

Świetnym łącznikiem między domem a ogrodem jest zastosowanie tych samych tworzyw. Elewacja domu wykonana z tych samych elementów co murek ogrodzenia, ścieżka, podjazd czy miejsce na kosze będzie wyglądała elegancko i spójnie. Warto wykorzystać beton, drewno czy elementy metalowe.

Konieczne jest również zachowanie tej samej kolorystyki na wszystkich elementach. Zastosowanie wielu barw sprawi, że nasze wejście do domu będzie wydawało się pstrokate.

Łącząc domy z ogrodem warto wykorzystać oświetlenie, które jest niebanalnym elementem dekoracyjnym. Takie same lampy założone na elewację domu można wykorzystać do oświetlenia podjazdu, ścieżki czy bramy.

Kolejnym pomysłem na stworzenie spójnej przestrzeni jest wykorzystanie dekoracyjnych donic. Dekoracja z sezonowych kwiatów, warzyw i owoców przed drzwiami wejściowymi wygląda bardzo elegancko. Jednocześnie identyczne donice można ustawić wzdłuż podjazdu oraz ścieżki prowadzącej do drzwi.

Część prywatna

Aranżacja części prywatnej, do której dostęp ma wyłącznie rodzina i przyjaciele nie jest już tak trudna i wymagająca. Warto jednak zadbać, by również wyglądała ciekawie i atrakcyjnie.

Domy z ogrodem to idealne miejsce na wypoczynek. Wydzielając ogród warto również zadbać, by pozostawić część terenu, która będzie idealna, by rozstawić basen, który pomoże ochłodzić się w letnie upały.

Domy z ogrodem powinny mieć również wydzieloną część zabaw dla najmłodszych. Huśtawka, piaskownica czy niewielka zjeżdżalnia to niezbędne elementy placu zabaw dla dzieci. W takim miejscu można mieć dzieci pod kontrolą, a maluchy będą zawsze zajęte.

Zastanawiając się, gdzie umieścić plac zabaw warto skoncentrować się na miejscach, które oddalone są od granicy działki, a jednocześnie widoczne dla rodziców z jak największej ilości miejsc na działce.

Ważne jest również miejsce do biesiadowania. Budowa grilla to dobry sposób na stworzenie enklawy, w której będą spożywane posiłki. Warto zadbać, by w takim miejscu wydzielić część ogrodu na warzywnik. Szczypiorek, sałata czy ogórek, który znajduje się w pobliżu zawsze przydadzą się do posiłku. Mile widziane są również zioła, które nie tylko dodają aromatu potrawom, ale również pięknie pachną tworząc przyjemny klimat.

Domy z ogrodem dają ogromne możliwości wykorzystania dostępnej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu tych samych elementów dekoracyjnych bez większego wysiłku można stworzyć gustowny, i co najważniejsze, spójny obraz domu i ogrodu.