teraso.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

tenis
Lifestyle

Jak wygląda budowa kortów tenisowych?

Tenis to sport, który ma wielu fanów. Mnóstwo osób śledzi poczynania sportowe Agnieszki Radwańskiej, popularnej ostatnimi laty Igi Świątek czy Wojciecha Fibaka. Nie dziwi więc fakt, że zarówno młodsi jak i starsi, pragną stawiać takie same kroki jak oni i trenować ten – nie ukrywajmy – niełatwy, a przy tym stosunkowo ekskluzywny sport. Efektem rosnącej popularności tenisa jest coraz większa liczba kortów tenisowych w naszych miastach. Korty okazują się być dla inwestorów i właścicieli obiektów sportowych, świetną formą inwestycji. Jak zatem wygląda ich budowa? Śpieszymy z wyjaśnieniem. Koniecznie zostańcie z nami do końca, jeżeli interesuje Was budowa kortów tenisowych!

Kroki milowe podczas budowy kortu tenisowego

  1. Nawierzchnia

Korty tenisowe należą do boisk o nieco bardziej specyficznej niż inne, budowie. Składają się one z kilku warstw, które to mają bezpośredni wpływ na finalny koszt całej inwestycji, ale również na to, na jaki rodzaj gry będzie można sobie w przyszłości pozwolić na danym boisku do tenisa o określonej nawierzchni. Z tej właśnie przyczyny, pierwszą decyzją jaką podejmuje się zanim w ogóle rozpocznie się budowa kortów tenisowych jest wybór odpowiedniej nawierzchni. Z czego można wybierać? Najbardziej popularne powierzchnie to:

  • dedykowana wolnej grze mączka ceglana,
  • najlepsza do średniej gry powierzchnia akrylowa,
  • idealna do gry szybkiej sztuczna trawa bądź specjalistyczna wykładzina. 
  1. Krycie

To, czy kort tenisowy będzie kryty czy też nie, to kolejna decyzja, przed którą stają budujący go inwestorzy. Ten etap jest bezpośrednio powiązany z etapem pierwszym, czyli wyborem nawierzchni. Niektóre nawierzchnie nie mogę być nie przysłonięte od góry i ich krycie jest obowiązkowe. 

Budowa kortów tenisowych – boiska otwarte

Otwarte korty tenisowe to obiekty sezonowe działające jedynie w okresie wiosenno-letnim.  Zwykle są to tzw. boiska ziemne lub boiska pokryte sztuczną trawą, których wymiary – tj. długość i szerokość – wynoszą odpowiednio 34,80 oraz 17,10 metra. 

Warto jednak zaznaczyć, że wymiary te odnoszą się jedynie do powierzchni boiska a nie całego obiektu. Planując budowę kortu otwartego warto pamiętać, że cały obiekt powinien być o co najmniej metr z każdej strony szerszy i o co najmniej 3 metry z obu końców dłuższy. Będzie on wówczas zdecydowanie bardziej bezpieczny dla graczy i ewentualnych kibiców.

Czy kort tenisowy otwarty jest tańszy? 

Budowa kortów tenisowych otwartych faktycznie jest bardziej budżetową opcją niż budowa kortów krytych. Niemniej jednak ich późniejsza eksploatacja, amortyzacja i konserwacja – przez to, że są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – jest już duża droższa. Warto już na etapie planowania przemyśleć, czy faktycznie pozorne oszczędności na etapie budowy, będą nimi w przyszłości i czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zdecydowanie się na zadaszenie obiektu, np. przy pomocy hali pneumatycznej. 

Zadaszenie kortów tenisowych – na jaki rodzaj się zdecydować?

Zadaszenie kortu do tenisa sprawia, że można z niego korzystać 365 dni w roku, co oznacza, że jest on zdecydowanie bardziej rentowny i zarabia na siebie przez cały rok, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków: mrozu, deszczu, wiatru, upału. 

Na jaki rodzaj zadaszenie zdecydować się podczas budowy kortów tenisowych. Mogą to być m.in.:

  • wymienione w poprzednim akapicie hale pneumatyczne, o których usłyszycie także jako o balonach tenisowych (można je demontować latem i montować zimą, jeżeli zależy Wam na odkrytym korcie w letnie miesiące),
  • hale łukowe.