teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

ogródek na balkonie
Lifestyle Ogród

Jak zorganizować ogródek na balkonie?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie swojego własnego ogródka. Jest to możliwe w bardzo wielu miejscach. Wśród nich można na przykład wymienić balkon, co jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat zakładania ogródka na balkonie.

Niezbędne aspekty

Ogródek na balkonie to bardzo korzystne rozwiązanie w przypadku posiadania balkonu. Jednak podczas jego zakładania należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić odpowiednie umiejscowienie ogródka pod względem stron świata. W zależności od nasłonecznienia wybierane są do ogródka poszczególne rośliny, które będą miały możliwość tam urosnąć. Uprawa roślin na balkonie najczęściej przebiega z wykorzystaniem specjalnych skrzynek. Można tam sadzić zarówno warzywa, jak i poszczególne zioła.

Jakie warzywa można sadzić?

W ogródku na balkonie z całą pewnością można sadzić bardzo zróżnicowane rośliny. Wśród nich wymienia się między innymi warzywa. Do posadzenia w ogródku na balkonie warto przede wszystkim wybierać warzywa, które nie będą w przyszłości posiadały zbyt dużych rozmiarów oraz zajmowały zbyt dużej ilości miejsca. Małe okazy będą najlepiej rosły na ograniczonej przestrzeni, jaką jest ogródek. Na balkonie najlepiej sprawdzą się takie warzywa jak:
– pomidory koktajlowe,
– rzodkiewka i sałata,
– seler i pietruszka,
– cebula i szczypiorek.

Jakie zioła można uprawiać?

W ogródku na balkonie z powodzeniem można również uprawiać różne rodzaje ziół. Zazwyczaj posiadają one mniejsze rozmiary niż warzywa, dlatego bez wątpienia idealnie sprawdzą się na ograniczonej przestrzeni. Wśród najbardziej popularnych ziół, które są uprawiane w ogródkach na balkonach można wymienić koperek, pietruszkę, szczypiorek, miętę, tymianek, majeranek, a także bazylię czy oregano. Wybór jest bardzo duży, dlatego należy dopasować wybór odpowiednich ziół do swoich potrzeb oraz osobistych preferencji.

Stanowisko uprawy

Przed posadzeniem roślin w ogródku na balkonie należy w szczególny sposób zadbać o właściwe stanowisko uprawy. Każda roślina ma swoje własne wymagania glebowe, które powinno się jej zapewnić. Dzięki temu będzie mogła rosnąć w optymalny sposób i jej uprawa na pewno się w każdym przypadku uda. Warto pamiętać, że na balkonie najlepszym rozwiązaniem będą gatunki mało wymagające, ponieważ znajduje się tam ograniczona przestrzeń do działania. Dobór roślin zależny jest również od stopnia nasłonecznienia lub zacienienia danego miejsca.

Wybór doniczek

Bardzo istotnym aspektem podczas zakładania ogródka na balkonie jest również wybór odpowiednich doniczek oraz skrzyń. Powinny być one we właściwy sposób dopasowane do roślin, które będą się miały w nich znajdować. W przypadku roślin na balkonach najlepiej sprawdzą się skrzynie ceramiczne, które nie są aż tak ciężkie i nie będą obciążały balkonu. Jednak powinny mieć one stworzone specjalne otwory odpływowe, które będą usuwały nadmiar wody znajdującej się w doniczkach. Na pewno będzie to jedno z najbardziej korzystnych rozwiązań.