teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

trawa uniwersalna
Lifestyle Ogród

Jaka powinna być trawa uniwersalna?

Zanim we własnym ogródku założymy trawę, najpierw trzeba przygotować odpowiedni grunt i wybrać dobre, wręcz doskonałe nasiona traw. Takie nasiona można zakupić zarówno zimą jak i latem, a potem odpowiednio przechować. Na rynku oferowane są różne mieszanki traw. My do naszego ogródka, najczęściej, potrzebujemy trawę uniwersalną. Jest to przykład trawnika, którego nie trzeba mocno pielęgnować, a mimo to będzie on ładnie i dobrze wyglądał.

Zadbany trawnik

Poszczególne gatunki traw mają różne wymagania. Zasadzić je trzeba na odpowiedniej glebie, dobrze nawozić, różnymi rodzajami nawozów, a odwdzięczą się one swoim wyglądem i kolorem. Zawsze jednak wziąć trzeba pod uwagę fakt, że każdy z gatunków inaczej krzewi się, jest odporny na choroby i na ataki szkodników oraz ma zupełnie inne zapotrzebowania. Jedne trawy lepiej wschodzą na słonecznych przestrzeniach, inne wolą tereny zacienione. Dlatego najlepiej jest zawsze wybrać trawę uniwersalną. Trawa uniwersalna to taka, która idealnie dopasuje się do danych warunków.

Odpowiednie mieszanki nasion

Trawa uniwersalna dopasuje się do danych warunków tylko dlatego, że składem jej jest konkretna mieszanka zróżnicowanych nasion różnych gatunków traw. Takie trawy idealnie nadają się na przydomowy trawnik jak i do parku czy jako trawnik terenu rekreacyjnego. Jest to rodzaj traw gęstych, bardzo zielonych i odpornych na wszelkiego rodzaju warunki. Takie trawy bardzo szybko wschodzą i nie wymagają zbyt wielu prac pielęgnacyjnych. Mieszanka nasion sprawia, ze jeżeli jeden gatunek, akurat, w danym momencie przystopuje swój wzrost, inny gatunek może bardzo bujnie się rozwinąć.

Słońce czy cień

Różnorodność gatunków nasion w danej mieszance traw sprawia także, że z takich nasion wyrośnie trawa i na przestrzeni wyeksponowanej na słońce jak również i na przestrzeni zacienionej. W tym wypadku trawa rośnie szybko, bujnie, bezproblemowo. Aplikacja nasion jest bardzo łatwa, przez co założenie trawnika też nie nastręcza wiele trudności.
Ładny trawnik jest dekoracyjnym i ozdobnym elementem każdego ogródka. Ważne jest więc by był on zielony i bujny przez cały sezon. Taki dywan zielony zagwarantować może trawa uniwersalna, która dopasuje się do każdych warunków panujących w danym ogrodzie. Zdecydowanie się na zakup nasion tego typu trawy oznacza, że nie musimy się zastanawiać, która opcja nasion będzie najlepsza, a która nie.

Zasiana trawa czy rolowana

Dla niektórych osób trawą idealną może być opcja traw zrolowanych, już gotowych. Takie trawniki od razu wizualnie są piękne i nie ma tutaj potrzeby czekać, aż nasiona nam zakiełkują i wzejdą. Zrolowana trawa jest dla osób niecierpliwych, ale też i takich, których portfel jest znacznie grubszy. jest to droższa metoda zakładania trawnika.
Trawa uniwersalna to pojęcie względne dla każdego. Ktoś chce mieć trawnik szybko, ktoś inny chce się cieszyć sianiem nasion i wzrostem trawnika, a jeszcze ktoś inny chce mieć piękny trawnik bez ciągłego jego pielęgnowania. Dlatego każdy sam musi sobie wybrać odpowiednią opcję trawnika.