teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

Łazienka na poddaszu
Lifestyle

Łazienka na poddaszu – jak zaaranżować pomieszczenie ze skosami?

Poddasze jest klimatyczne, ale trudne do zaaranżowania. Łazienka na poddaszu to wyzwanie, dlatego projektując małą łazienkę ze skosami, trzeba dokładnie zmierzyć i zaplanować powierzchnię użytkową i odpowiednio dobrać wyposażenie.

Planując projekt łazienki na poddaszu, należy pamiętać, że ze względu na skosy, w pomieszczeniu o powierzchni użytkowej np. 10 m2 do dyspozycji mamy tak naprawdę tylko 5-6 m2 powierzchni nadającej się do komfortowego użytkowania. Ważne jest, aby w obszarze toalety, umywalki i prysznica wysokość wynosiła co najmniej dwa metry, ponieważ spadek tego parametru pociągnie za sobą pogorszenie komfortu użytkowania i zwiększy ryzyko urazu głowy. Jak wybrać wyposażenie łazienki ze skosami?

Wanna wolnostojąca w łazience ze skosami

W przypadku dużych skosów alternatywnym i niekonwencjonalnym rozwiązaniem jest przeniesienie niektórych elementów, tradycyjnie montowanych na ścianach, na środek pomieszczenia lub w narożniki. Wanna z hydromasażem zamontowana w rogu łazienki pozwoli na wygodną kąpiel nawet we wnętrzach o szczególnie dużych skosach. Przy wyjątkowo ostrym spadku dachu warto zastanowić się nad montażem ceramiki wolnostojącej. Wanna wolnostojąca (https://arenalazienek.pl/pl/c/Wanny-wolnostojace/472) w połączeniu z ekstrawagancką baterią przekształci łazienkę na poddaszu w prawdziwie luksusową przestrzeń kąpielową.

Umiejscowienie wanny i prysznica

Decydując się na wannę lub prysznic, powinniśmy starać się umieścić je jak najbliżej pionu kanalizacyjnego. Im dalej od kanału, tym więcej rur. Należy również pamiętać, że odpływ powinien być ustawiony pod kątem, ze spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Co ciekawe mniej problemów jest z zainstalowaniem wanny na poddaszu niż kabiny prysznicowej.

Toaleta w łazience na poddaszu

Zgodnie z dobrą praktyka projektową, toaleta w łazience na poddaszu powinna znajdować się nie dalej niż 1 m od pionu kanalizacyjnego. Przy montowaniu toalety należy pamiętać o wzroście przyszłych użytkowników tak, aby osoba siedząca na toalecie nie musiała się garbić. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się toalety z bidetem. Łazienka na poddaszu zazwyczaj niesie za sobą ograniczenia przestrzeni, ale to w żaden sposób nie powinno nas ograniczać. Zamiast tradycyjnego montażu miski WC i bidetu możemy zainstalować niezwykle praktyczną i higieniczną toaletę ze wmontowanym prysznicem. Toaleta z funkcją bidetu łączy w sobie oba przeznaczenia.

Podsumowanie

Projektując łazienkę na poddaszu ze skosem, warto dokładnie przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych elementów, takich jak wanna wolnostojąca, umywalka czy toaleta z funkcją bidetu. Zapewni to ich funkcjonalność w codziennym użytkowaniu i praktyczne wykorzystanie mało praktycznej przestrzeni pod skosami.