teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

wiata ogrodowa
Ogród

Wiata ogrodowa – porozmawiajmy o jej najważniejszych parametrach

Altany ogrodowe stanowią nieodłączny element ogrodu, wpisując się w kompozycję tak zaprojektowanego terenu. Żeby jednak ta konstrukcja rzeczywiście nam pasowała i była maksymalnie funkcjonalna, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. O nich właśnie wspomnimy w poniższym artykule.

Materiał wykonania altany – co jest do wyboru?

To kluczowy czynnik, decydujący nie tylko o estetyce, ale i trwałości takiej konstrukcji. Mimo że od lat popularne były wiaty murowane, to jednak w ostatnim czasie odchodzi się od tego materiału, ponieważ pochłania on duże koszty, zabiera też mnóstwo czasu. Znacznie większą popularnością cieszą się altany drewniane, które świetnie się prezentują i zapewniają też trwałość, jeśli oczywiście będziemy ją regularnie konserwować. Spotykane są też altany ogrodowe wykonane z technorattanu, które cechuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Poza tym prezentują się elegancko. 

Kształt i rozmiar altany

Niezależnie od wybranego materiału, mamy dostęp do wielu różnych kształtów oraz rozmiarów wiat ogrodowych. Oferowane są altany prostokątne, kwadratowe, sześciokątne czy ośmiokątne. To samo powiemy o rodzaju zabudowy altany, gdyż można zainwestować w konstrukcje otwarte, zamknięte lub częściowo zamknięte. Najpopularniejsze są te pierwsze, czyli otwarte, gdyż doskonale chronią przed deszczem i wiatrem, a jednocześnie nie izolują od ogrodu. 

Z czego może być wykonany dach?

Dach to kluczowy element konstrukcyjny każdej wiaty. Może być wykonanych z wielu różnych materiałów. Dużo tu zależy od tego, z czego wykonana jest altana. Kwestią nie mniej istotną jest też to, czy mowa o konstrukcji stałej, czy sezonowej. W przypadku wiat wykonanych z metalu lub technorattanu dach przeważnie pokryty jest płótnem odpornym na promieniowanie UV, temperaturę czy opady różnego rodzaju. Najpopularniejsze są dachy pokryte warstwą papy asfaltowej, na którą nakłada się gont, czyli dachówkę bitumiczną. 

Pamiętajmy o podłodze

Każda wiata powinna zostać wyposażona w solidną podłogę, która zapewnia stabilność konstrukcji, ale też pozwoli na ustawienie mebli ogrodowych. Niektóre rodzaje altan nie mają podłogi, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ ciągnąca od ziemi wilgoć może szybko zniszczyć taką konstrukcję. 

Jak widzimy, wiaty ogrodowe cechują się kilkoma istotnymi parametrami, na jakie trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcemy wybrać praktyczne i estetyczne rozwiązanie. 

Materiał zewnętrzny