teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

Wiertła
Budownictwo

Wiertła, którym warto zaufać

Prace budowlane, remontowe czy konstrukcyjne wymagają stosowania określonych narzędzi. Dzięki nim można efektywnie realizować rozmaite zadania, ale też przyspieszać te czynności, które bez narzędzi, zwłaszcza elektrycznych, przebiegałyby zdecydowanie wolniej. Dlatego właśnie tak istotne jest, by podchodzić do tego typu zadań profesjonalnie, nie stroniąc od adekwatnego zaplecza technicznego. Wiercenie to jedna z tych czynności, jakie w świecie remontów i budownictwa są nieodzowne. Otworowanie w ścianach, sufitach, a czasami również w podłodze jest koniecznością, zwłaszcza gdy trzeba coś zamontować czy osadzić w powierzchni. Jednocześnie samo wiercenie otworów nie jest wcale tak banalne, jak niektórym się wydaje.

Odpowiednie wiertła kluczem do sukcesu

Z całą pewnością nie da się efektywnie wiercić bez wysokiej jakości wiertarki. Kiedyś dość popularne były wiertarki ręczne korbowe – stosowano je głównie do wykonywania niewielkich otworów w drewnie, szczególnie sosnowym. Dziś są one używane niezmiernie rzadko, ponieważ wiertarki elektryczne oraz wiertarko-wkrętarki stały się narzędziowym elementarzem. Poza tym można je kupować w tak niskich cenach, że korzystają z nich w jednakowym stopniu profesjonaliści, jak i amatorzy. Poza dobrymi wiertarkami liczą się także akcesoria do nich. Wachlarz wierteł na rynku jest bardzo szeroki. Są warianty wierteł do betonu, metalu, ale także do szkła i ceramiki. Rozwiązania te są dość zróżnicowane w aspekcie technicznym, co pozostaje nie bez znaczenia. Nierzadko istnieją też odrębne wskazówki odnośnie korzystania z konkretnych typów wierteł, gdy przyjdzie już nimi operować.

Typy wierteł, bez których fachowcy się nie obejdą

Najmniej wymagające w aspekcie wytrzymałości są standardowe wiertła do drewna. Coraz częściej jednak w materiale tym wierci się tymi samymi elementami, jakie wykorzystywane są przy wierceniu w betonie. Drewno jako relatywnie miękki materiał nie uszkadza wierteł, ponieważ poziom tarcia jest niski. Nie ma więc konieczności zmiany ekwipunku, jeśli na przemian pracuje się z powierzchniami drewnianymi i betonowymi. Oczywiście wiertła do betonu, szczególnie tego zbrojonego, muszą już spełniać konkretne wymogi. Zwykle sięga się w tym kontekście do dobrej klasy wiertła SDS, jak również szlifowane. Te ostatnie są bardzo uniwersalne i zdadzą egzamin również w przypadku drewna, metalu czy tworzyw sztucznych. Wiertła do metalu muszą mieć z kolei podwyższoną twardość, a do tego są konstrukcyjnie przystosowane do pracy na niższych obrotach. Intensywność ustawień wiertarki ma spore znaczenie dla skuteczności otworowania, o czym niektórzy mniej doświadczeni praktycy zapominają.

Sprawdzone wiertła – gdzie najlepiej je kupić?

Osoby zajmujące się profesjonalnie budownictwem czy remontami najczęściej mają swoje ulubione miejsca, w których zaopatrują się w narzędzia i akcesoria robocze. Jednakże poza tym znaczenie mają też inne kwestie, jak chociażby odpowiednia dostępność produktów w jednym miejscu i szybkość realizacji zamówień. Tu dobrze sprawdzą się zakupy online i oferta takich sklepów, jak Muntech24.pl. – Na nasz asortyment składa się wiele produktów, w tym wiertła praktycznie wszystkich typów – mówi pan Szymon, specjalista hurtowni. – Oferujemy nabywcom wiertła SDS, wiertła kobaltowe czy świetne wiertła do ceramiki. Gwarantujemy przy tym ekspresową wysyłkę towaru – dodaje. Rzeczywiście, zaglądając na stronę sprzedawcy od razu widzimy gamę wierteł renomowanych marek, takich jak Mungo, Erpatech czy ET Professional.

e. Wygląda na to, że osoby szukające dobrych wierteł SDS nie muszą już dłużej wertować ofert.