Ogrodzenie nowego ogrodu obsadzamy często bez zastanowienia rzędem tui, które niczym żołnierze strzegą granic naszej posesji. Użycie do tego celu tylko jednego gatunku roślin, w dodatku powszechnie stosowanego w ogrodach, nie jest niczym spektakularnym. Chyba że chcemy, aby zielona ściana stanowiła tło dla usytuowanych przed nią ogrodowych kompozycji. Co posadzić pod płotem, zamiast popularnych tui? W najbliższe otoczenie ogrodzenia możemy zaprosić roślinność, którą formujemy, kierujemy jej wzrostem lub w ogóle w nią nie ingerujemy.
Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz sadzić?
Zastanawiając się co posadzić pod płotem, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Do ważnych czynników decyzyjnych należą: rodzaj ogrodzenia, funkcję, jaką ma pełnić żywopłot oraz przebieg instalacji podziemnych. W projekcie należy uwzględnić odległość roślin od płotu i gęstość sadzenia, czyli odległość pomiędzy roślinami w rzędzie. Nie bez znaczenia są też wymagania stanowiskowe i glebowe sadzonych roślin. W przypadku wysokich nasadzeń decyzja o tym, co posadzić pod płotem powinna zależeć od stopnia ograniczenia ilości słońca, jaki chcemy osiągnąć. Nie mniej istotne jest też przygotowanie projektu kompozycji gatunkowej roślin, zgodnej z naszymi upodobaniami.
Co posadzić pod płotem na żywopłot formowany?
Żywopłot formowany to idealne rozwiązanie dla miłośników formowania wymyślnych kształtów drzew i krzewów. Jest wiele gatunków roślin, z których można tworzyć najróżniejsze roślinne rzeźby. Do formowania za pomocą przycinania nadają się takie iglaki, jak: modrzew europejski, świerk pospolity, cis pospolity, żywotnik zachodni czy choina kanadyjska. Przykładowe drzewa liściaste na żywopłoty formowane to: klon polny, grab pospolity, głóg pośredni, buk pospolity, lipa drobnolistna czy lipa szerokolistna. Do formowanych krzewów liściastych należą z kolei: berberys Thunberga, bukszpan wieczniezielony, forsycja pośrednia, jaśminowiec, pęcherznica kalinolistna, ostrokrzew kolczasty i tawuła wczesna.
Co posadzić pod płotem na żywopłot nieformowany?
Jeśli nie zamierzamy poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin, to warto zdecydować się na żywopłot nieformowany. Gdy dodatkowo wybierzemy do jego utworzenia różne kwitnące gatunki, nasze ogrodzenie zyska na atrakcyjności. Wśród krzewów, które wzrastają swobodnie, znajduje się: świdośliwa kanadyjska, pigwowiec, dereń biały, hortensja ogrodowa, pięciornik krzewiasty, lilak pospolity, kalina koralowa oraz krzewuszka. Planując żywopłot nieformowany, możemy wybierać takie iglaki, jak: cyprysik Lawsona, jałowiec chiński i pospolity oraz sosna górska.
Pnącza
Doskonałym pomysłem na to, co posadzić pod płotem są również pnącza. Zaletami pnących roślin są ich szybki wzrost i łatwa pielęgnacja. Rozróżniamy pnącza jednoroczne i wieloletnie. Do tych pierwszych zaliczamy: groszek pachnący, chmiel japoński, nasturcję, fasolę wielokwiatową i dynię ozdobną. W grupie pnączy wieloletnich znajdują się natomiast: powojniki, winobluszcze, zimozielony bluszcz oraz hortensja pnąca.