teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

projekty domów parterowych
Budownictwo Ogród

Jak wybrać projekt domu parterowego?

Budowa domu to duże przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Chcąc mieć dom, który będzie nam sprawiał radość przez długie lata warto dobrze zastanowić się, jaki projekt domu będzie idealny dla rodziny. Kiedy warto wybrać dom parterowy?

Dom parterowy – dla kogo jest idealny?

Projekty domów parterowych są bardzo ciekawe i różnorodne. Jest to dom funkcjonalny i estetyczne. Dla jakiej rodziny będzie idealnym rozwiązaniem?

Projekty domów parterowych są bardzo cenione dla młodych rodzin oraz takich, w których są małe dzieci. Dla rodzin z dziećmi bark schodów to ułatwienie, które zapewnia dzieciom bezpieczeństwo. Dzieci są niesamowite szybkie i mają wiele pomysłów, które mogą okazać się dla nich niebezpieczne. Wspinanie się po schodach nigdy nie było dla dzieci dobrym pomysłem na zabawę. W domu parterowym nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Projekty domów parterowych są łatwe do rozbudowy. Jest to argument, który bardzo doceniają rodziny młode, w których jeszcze nie ma dzieci. Budowa mniejszego domu to na pewno mniejszy koszt. Dzięki temu kwota potrzebna na inwestycje może znacznie się zmniejszyć. Jest to bardzo ważne dla osób, które korzystają z kredytu hipotecznego. Zdolności kredytowe nie zawsze pozwalają na zaciągniecie kredytu w takiej wysokości, jak byśmy tego chcieli. W momencie, gdy pojawia się maluchy można dom parterowy rozbudować bez większego problemu.

Na działce, która jest duża i przestronna rozbudowę domu można zaprojektować w parterze. Na małej działce można dostawić piętro.

Projekty domów parterowych są również idealne dla osób starszych. Wchodzenie po schodach w pewnym wieku może stać się dużym wyzwaniem. Pokoje usytuowane na piętrze mogą stać się niedostępne dla starszej osoby.

Jak wybrać projekt domu uwzględniając działkę?

Projekty domów parterowych są bardzo ciekawe. Można zdecydować się na dom w kształcie litery I, U, L czy T. Dzięki tak dużej różnorodności można bez problemu dopasować dom do warunków pasujących na każdej działce.

Na wąską działkę idealny będzie projekt domu parterowego w kształcie litery I. Rezygnacja z okien na jednej ze ścian pozwoli na umieszczenie domu bliżej granicy działki. Dzięki temu bez problemu można wygospodarować dodatkowe miejsce na przydomowy ogródek, plac zabaw dla dzieci czy miejsce na grilla.

Wybierając projekt domu warto zwrócić uwagę, by usytuować pokoje prawidłowo względem stron świata. Pomieszczenia takie, jak jadalnia czy salon warto zaprojektować od strony południowej lub zachodniej, gdzie możemy liczyć na więcej światła. Pomieszczenia, w których światło nie jest tak bardzo potrzebne mogą znajdować się do strony północnej lub wschodniej.

Projekty domów parterowych na działki, gdzie wjazd jest od strony północnej są bardzo eleganckie i praktyczne. Duże okna od strony salonu pozwolą na wykorzystanie energii słonecznej oraz stworzenie wnętrza, które będzie bardzo jasne i radosne.

Projekty domów z wejściem od południa mają odmienny układ pomieszczeń. Od strony frontowej domu najczęściej zaprojektowany jest salon, dzięki temu światło jest w nim dłużej. Sypialnia oraz kuchnia mogą być w tej części domu, która jest słabiej doświetlona.