teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

farby ekologiczne
Budownictwo Ogród

Farby ekologiczne do ścian – co warto o nich wiedzieć?

Urządzając mieszkanie lub przeprowadzając remont, wiele osób zastanawia się nad tym, jakie farby do ścian okażą się najbardziej odpowiednie. Istotnymi aspektami są oczywiście kolor i właściwości fizykochemiczne wybranej emulsji. Coraz częściej kryterium wyboru tego typu produktów jest ich wpływ na środowisko i bezpieczeństwo dla zdrowia. Co warto wiedzieć o farbach ekologicznych?

Rodzaje farb do malowania ścian

Do farb najbardziej powszechnie stosowanych w dzisiejszych wnętrzach należą emulsje akrylowe, lateksowe i winylowe. Wszystkie z nich charakteryzują korzystne właściwości związane z rozprowadzaniem i pokrywaniem malowanych powierzchni. To chętnie wybierane rodzaje farb, które rożni między innymi poziom paroprzepuszczalności i odporności na ścieranie. Wysokiej jakości emulsje dopasowane do zapotrzebowania są zazwyczaj doceniane przez klientów. Coraz więcej osób zwraca jednak uwagę na zawartość poszczególnych substancji w składzie farby. Podczas malowania i wysychania, niektóre rodzaje mogą wydzielać szkodliwe związki chemiczne. Nie wszystkie farby są również odpowiednie dla alergików. Czym dokładnie są farby ekologiczne i jak je rozpoznać?

Ekologiczne farby

Wiele osób zastanawia się, jak znaleźć zdrową farbę, która może być zastosowana w mieszkaniach alergików i pokojach małych dzieci. Czytając skład, należy zwrócić uwagę na to, czy znajduje się w nim amoniak i rozpuszczalniki. Dawniej, wiele farb powstawało z wykorzystaniem szkodliwych substancji. Dlatego też, podczas malowania, domownicy często musieli na jakiś czas opuścić pomieszczenie. Dziś producenci dążą do maksymalnego ograniczenia zawartości szkodliwych składników. Pośród wymienionych emulsji akrylowych, winylowych i lateksowych można odnaleźć wiele propozycji przyjaznych środowisku i odpowiednich dla alergików. Osoby obawiające się, że farba lateksowa może być uczulająca, powinny wiedzieć, że nie jest ona tworzona na bazie lateksu, ale emulsji żywicznych.

Jak rozpoznać bezpieczne farby

Pojawiające się w składzie farb substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego, to przede wszystkim LZO, czyli lotne związki organiczne. Poszukując ekologicznej farby, należy zwrócić uwagę na informacje dotyczące zawartości takich substancji. Producenci mają obowiązek umieścić je na opakowaniu. Szczególnie zalecanym sposobem na zakup bezpiecznych farb jest kierowanie się posiadanymi przez nie certyfikatami. W sklepach zauważyć można emulsje posiadające oznaczenia, które potwierdzają ich bezpieczeństwo dla zdrowia i przyjazność środowisku. Najbardziej popularnym jest europejski znak ECOLABEL posiadający symbol kwiatka. Gwarantuje, że farba jest nieszkodliwa dla środowiska i bezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Inne często spotykane oznaczenia to m.in. znak Niebieskiego Anioła lub E.L.F. Oba świadczą o zminimalizowaniu zawartości LZO w farbie.

Przemyślany dobór farby zapewni domownikom bezpieczeństwo. Certyfikowane emulsje będą odpowiednie również dla dzieci i alergików.