teraso.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

jak sprawdzić czy działka jest budowlana
Budownictwo

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Proces powstawania wymarzonego domu jest długi i kosztowny, a wszystko zaczyna się od znalezienia odpowiedniej działki. Nie ma problemu, gdy już jesteśmy właścicielami kawałka ziemi, o którym wiemy, że bez obaw możemy zacząć na nim budowę. Nieco inaczej przedstawia się sprawa, gdy dopiero poszukujemy działki na sprzedaż – wtedy zdecydowanie warto sprawdzić jej status. Jak sprawdzić czy działka jest budowlana?

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? Najpierw rodzaje działek

Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów działek, z którymi na pewno się zetkniemy, gdy będziemy poszukiwać miejsca na swój dom. Są to przede wszystkim działki rolne, siedliskowe, budowlane, inwestycyjne, rekreacyjne i leśne. Oczywiście na pierwszy rzut oka nie jest łatwo je od siebie odróżnić, ponieważ mogą wyglądać bardzo podobnie – na działce rolnej wcale nie musi rosnąć zboże, a działkę inwestycyjną czy budowlaną mogą porastać drzewa. Niemniej ich przeznaczenie jest ściśle określone i wszelkie zmiany, jakich chcielibyśmy na nich dokonać, tj. zmienić ich przeznaczenie, może okazać się całkiem niemożliwe, a na pewno długie i kosztowne. Dlatego zanim działkę kupimy, warto sprawdzić jakie jest jej przeznaczenie, aby uniknąć ewentualnych późniejszych problemów, straty czasu i pieniędzy. Jak sprawdzić czy działka jest budowlana? Można dokonać tego na kilka sposobów.

Przeczytaj: od czego zacząć budowę domu

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Najważniejszym dokumentem, który poinformuje nas o przeznaczeniu działki, jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jest on sporządzany na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i jego celem jest przede wszystkim zachowanie ładu na określonym terenie. Oczywiście nie wystarczy nam sam wgląd w ten dokument, warto również zapoznać się z oznaczeniami, jakie tam znajdziemy – dla laików mogą być one zupełnie nieczytelne, ale w tym powinien pomóc nam wyznaczony do tego celu urzędnik. Dokument dostępny jest w urzędzie gminy lub miasta i każdy ma do niego prawo, w tym także do otrzymywania z niego wypisów i wyrysów.

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana, bez numeru działki?

Jak sprawdzić czy działka jest budowlana, jeśli nie znamy jej numeru? Są to bardzo częste sytuacje i mają one miejsce, gdy upatrzymy sobie wybraną działkę w zupełnie nieznanym miejscu. Numer działki możemy ustalić korzystając z serwisu GEOPORTAL. Prosta wyszukiwarka pomoże nam znaleźć interesującą nas miejscowość i działkę. Jeśli chcemy dowiedzieć się, kto jest jej właścicielem, to z numerem działki należy zgłosić się do Państwowej Ewidencji Gruntów i złożyć wniosek o wypis z rejestru gruntów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, kto jest właścicielem interesującej nas działki.

Działka budowlana – co trzeba o niej wiedzieć

Jeśli chcemy wybudować dom, to najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest znalezienie działki o przeznaczeniu budowlanym. Krótko mówiąc jest to nieruchomość gruntowa, która spełnia wszelkie wymogi, aby postawić na niej dom. Ma więc przede wszystkim dostęp do drogi publicznej oraz niezbędnej infrastruktury technicznej. Nawet jeśli sprzedający informuje nas, że interesująca nas działka jest budowlana, to warto na własną rękę się o tym przekonać. Nasze podejrzenie powinna przede wszystkim wzbudzić cena działki – te budowlane są znacznie droższe od rolnych czy leśnych. Okazuje się więc, że numer działki oraz jej przeznaczenie to informacje, które można sprawdzić na dwa sposoby, w tym posiłkując się także popularnymi i komercyjnymi portalami internetowymi oraz dokumentami ogólnie dostępnymi w urzędach.

Dowiedz się też, ile kosztuje pozwolenie na budowę