teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

ile kosztuje pozwolenie na budowę
Budownictwo

Ile kosztuje pozwolenie na budowę?

Posiadanie własnego domu to marzenie bardzo wielu osób i zdecydowana większość z nich chciałaby taki dom postawić samodzielnie od podstaw. Nie jest to jednak proces ani krótki, ani tym bardziej tani. Składają się na to nie tylko wydatki na materiał i wykonawców, ale już w początkowej fazie ponosimy koszty związane z samym uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ile kosztuje pozwolenie na budowę?

Ile kosztuje pozwolenie na budowę i czy zawsze trzeba je posiadać?

Istnieją przypadki, kiedy nie musimy posiadać pozwolenia na budowę, ale dotyczą one przede wszystkim budowy domków, garaży czy altan, które nie przekraczają pewnej wielkości przestrzeni przeznaczonej pod zabudowę i ściśle określonej w przepisach prawa budowlanego. Jeśli jednak naszym zamiarem jest duży dom jednorodzinny, to uzyskanie pozwolenia jest niezbędne, aby rozpocząć budowę. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest jeszcze ważne z innego i bardzo istotnego powodu – mamy wtedy możliwość wprowadzenia zmian w projekcie budowlanym w dowolnym momencie. Uzyskanie pozwolenia to również koszty, które mogą się wahać nawet od 2000 do 15000 złotych.

Przeczytaj też, od czego zacząć budowę domu

Pozwolenie na budowę – kto je wydaje?

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy zgłosić się do urzędu, który jest decyzyjny, co do naszej działki, na której ma powstać dom. Najczęściej są to urzędy gmin, powiatowe lub wojewódzkie. Ze strony urzędu lub na miejscu można pobrać odpowiedni wniosek, poprawnie go wypełnić oraz dostarczyć do urzędu z innymi niezbędnymi dokumentami. I tutaj właśnie pojawiają się koszty, jakie koniecznie trzeba będzie ponieść z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ile kosztuje pozwolenie na budowę? – Samo pozwolenie wydawane jest, gdy dostarczymy komplet dokumentów oraz uiścimy niezbędne opłaty skarbowe. Największą kwotę robi oczywiście cała dokumentacja, którą musimy dostarczyć, aby móc zgodnie z prawem rozpocząć budowę.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę? Podsumowanie

Gdy zastanawiamy się, ile kosztuje pozwolenie na budowę, to musimy wziąć pod uwagę nie tylko koszty opłaty skarbowej, która może być także różna w zależności od rodzaju budynku i jego przeznaczenia, np. pod działalność gospodarczą. Dodatkowe koszty generują także wszystkie inne załączniki, które są niezbędne, aby cała dokumentacja była kompletna. Do wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę należy dołączyć wiele różnych dokumentów, w tym między innymi projekt budynku, który jest jednym z większych wydatków na początku naszej drogi rozpoczynającej starania o wybudowanie własnego domu.

Projekt budowlany to koszt, który musimy ponieść, jeśli chcemy posiadać wymarzony dom. Ale w tej kwestii można także zaoszczędzić, w tym między innymi decydując się na gotowy projekt – są one zdecydowanie tańsze niż te wykonane indywidualnie. Najtańsze, gotowe projekty kupimy już od 2000, a projekt indywidualny może nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy. Poza tym do dokumentacji konieczne jest dołączenie również innych załączników, które mogą generować dodatkowe koszty, np. mapki czy oświadczenia – wszystko to sprawia, że koszt pozwolenia na budowę nie jest tani.

Dowiedz się, jak sprawdzić czy działka jest budowlana