teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

urządzamy ogród
Nieruchomości Ogród

Jak urządzić funkcjonalny i piękny ogród?

Dom i ogród powinny tworzyć spójną aranżację. Tylko wtedy przestrzeń będzie elegancka i przyjazna. Koniecznie należy również zadbać, by ogród był funkcjonalny i uprzyjemniał wypoczynek. O czym należy pamiętać, gdy urządzamy ogród i warzywnik?

Spójna przestrzeń

Urządzając ogród przed domem należy zadbać, by mała architektura ogrodu była spójna z wykończeniem domu.

Bardzo ważne jest, by materiały, które zostały użyte do wykończenia domu, zostały również wykorzystane do wykończenia przestrzeni w ogrodzie. Miejsce na kosze można zadaszyć dachówką w tym samym kolorze, co dach domu. Do budowy miejsca na kosze można wykorzystać cegłę klinkierową nawiązującą do elewacji domu, a ścieżki powinny być w kolorze, który koresponduje z elewacją oraz kolorem dachówki.

Bardzo ważnym elementem wykończenia domu i ogrodu jest oświetlenie. Warto zadbać, by światła znajdujące się wzdłuż podjazdu oraz ścieżki były w tej samej stylistyce, która znajduje się na budynku.

Rośliny – ozdoba ogrodu

Wybierając drzewa i krzewy koniecznie należy pamiętać, by dostosować ich rozmiary do rozmiarów naszego ogrodu. Bardzo często, gdy urządzamy ogród zapominany, że nasze małe drzewka za parę lat staną się duże i rozłożyste. Krzewy się rozrosną i będą utrudniały poruszanie się po ścieżkach.

Ogród, który właśnie urządzamy nie będzie w pierwszej chwili wyglądał pięknie. Rośliny nie będą bujne. Sadząc drzewa i krzewy w odpowiedniej odległości, nie będziemy skazani na przesadzanie ich za kilka lat.

Kolejnym elementem, o którym nie można zapomnieć, gdy urządzamy ogród, jest odpowiednie dobranie roślin do warunków, w których będą dobrze się czuły. Bardzo ważna jest ilość słońca w ogrodzie. Do zacienionych ogrodów wybieramy niezapominajki, funkie o bardzo ciekawych liściach, czy rododendrony, które w cieniu drzew będą czuły się znakomicie.

W zacienionym ogrodzie również bujnie będą rosły paprocie, bluszcze, cisy czy bukszpany. Hortensje również nie lubią dużej ilości słońca. Tawułki, których kwiaty mają bardzo szeroką kolorystykę ozdobią każdy ogród. Czerwone, różowe, białe czy pomarańczowe wyglądają bajkowo.

Słoneczne ogrody również mogą być piękne i kolorowe. Lawenda nie boi się żadnych upałów. Lawendowe pola nie tylko zachwycają urokiem, ale również zapachem. Szałwia omszona ma nie tylko ciekawy kolor, ale również jest bardzo odporna na mróz. Macierzanka pachnie do późnego wieczora.

Warzywnik – zdrowie w ogrodzie

Przestrzeń wokół domu to nie tylko piękne kwiaty, ale również możliwość posadzenia ulubionych warzyw i ziół, które później wykorzystamy w kuchni.

Warzywnik warto wydzielić w tej części ogrodu, która nie jest dostępna dla wszystkich. W sytuacji, gdy urządzamy ogród warzywny należy zadbać, by był on z daleka od ulicy. Również dostęp zwierząt domowych powinien być utrudniony.

Zakładając warzywnik trzeba pamiętać, że musimy dostosować wybór gatunków warzyw i ziół do ilości słońca, którą mamy w ogrodzie. Na zacienionych grządkach idealnie będzie czuła się sałata liściowa, czosnek niedźwiedzi, szczaw, szpinak, kapusta pekińska czy mięta pieprzowa.