teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

doniczki do bonsai
Lifestyle Ogród

Jak wybierać doniczki do bonsai?

Bonsai to kompozycja drzewka z doniczką. Ze względu na swoje walory estetyczne, uprawa roślin w takich warunkach cieszy się dużą popularnością. Młode drzewka wsadza się do niewiele większych od bryły korzeniowej donic treningowych. Dzięki temu kształtują się one tak, aby w późniejszym czasie mogły być roślinami doniczkowymi. Bardzo istotny jest dobór wielkości i materiału doniczki, do której przesadzone zostanie ukształtowane drzewko. Co warto wiedzieć na ten temat i jaka doniczka do bonsai będzie najbardziej odpowiednia?

Rozmiar doniczki

Dobór odpowiedniej wielkości donicy uzależniony jest od rodzaju i sposobu kształtowania drzewka. W przypadku wysokich drzew, długość doniczki powinna odpowiadać 2/3 wysokości pnia. Do roślin, które są szerokie ale niższe, zaleca się dopasować naczynie o długości odpowiadającej 2/3 szerokości korony. Dopasowując szerokość doniczki należy pamiętać o tym, że nie powinna być szersza od drzewka, kiedy patrzy się na nie z boku. Odpowiednia wysokość doniczki będzie równa średnicy podstawy pnia. Osoby decydujące się na wsadzenie drzewka do okrągłej doniczki, powinny wybrać taką, której promień odpowiada 1/3 wysokości bonsai.

Odpowiedni kształt

Dobór kształtu doniczki do bonsai powinien być uzależniony od ukształtowania drzewka. Istotne są tutaj również estetyczne walory tworzonej kompozycji. Pośród dostępnych do wyboru modeli pojawiają się donice kwadratowe, prostokątne, okrągłe i owalne. Modele posiadające kanty dedykowane są wyprostowanym drzewkom. Zaokrąglone donice wybiera się do roślin o wygiętych pniach. Istotna jest również aranżacja i charakter kompozycji. W sztuce tworzenia bonsai, owalne doniczki mają nawiązywać do brzegów zbiorników wodnych. Kwadratowe i prostokątne modele wiążą się zaś z górskimi krajobrazami.

Dobór koloru i faktury

Określonym rodzajom drzewek dedykowane są różne faktury doniczek. Matowe naczynia częściej dobierane są do drzew iglastych, a połyskujące do liściastych. Ważne jest również dopasowanie ich do stopnia połyskliwości liści lub igieł. Wybierając kolor doniczki, należy wziąć pod uwagę barwy samego drzewka. Rośliny różnią się kolorystyką pnia, liści oraz pojawiających się owoców. Warto więc dopasować taką barwę naczynia, która według właściciela będzie najlepiej harmonizowała z kolorami drzewa. Bogata oferta umożliwi każdemu odnalezienie odpowiedniej barwy.

Jaką doniczkę wybrać

Naczynia na bonsai mogą być wytwarzane z różnych surowców. Tradycyjne modele to te z ceramiki i porcelany, które poddaje się wypalaniu. Proces ten jest wyjątkowo istotny, ponieważ zapobiega pochłanianiu wody przez ścianki donicy. Istotne jest jednak to, aby naczynie odpowiednio się prezentowało i zapewniało roślinie optymalne warunki. Doniczka może być zrobiona również z betonu lub tworzywa sztucznego. Poszukując odpowiednich elementów warto decydować się na donice dedykowane takim drzewkom. Są produkowane z odpowiednich materiałów i posiadają korzystne proporcje. Duży wybór umożliwi każdemu odnalezienie upragnionego produktu.