teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

bonsai jak zacząć
Lifestyle Ogród

Jak zacząć przygodę z bonsai?

Bonsai to sztuka hodowli miniaturowych drzewek. Jest to zajęcie dla osób bardzo cierpliwych, które cenią sobie proces uprawy drzewka, a nie tylko sam efekt. Jak przygotować się do rozpoczęcia przygody z drzewkiem bonsai?

Jak wybrać roślinkę do bonsai?

Zastanawiając się bonsai jak zacząć, należy w pierwszej kolejności wybrać roślinę, która chcemy hodować. Bonsai polega na hodowli drzewek tak, by wyglądały jak małe rośliny. Nie znaczy to jednak, że są to rośliny karłowate. Drzewka są normalnej wielkości, to sposób hodowli sprawia, że wyglądają jak miniaturki normalnych roślin.

Wybierając drzewko bonsai należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy roślina będzie hodowana na zewnątrz, czy może raczej w mieszkaniu.

Idealnym drzewkiem do hodowli na zewnątrz, przed domem jest klon palmowy. Jego największą zaletą są liście, które przebarwiają się wraz z porami roku. Intensywnie czerwone liście wyglądają wspaniale. Irga pozioma jest krzewem o intensywnych, czerwonych owocach. Jest formowana przede wszystkim w systemie kaskadowym. Buk pospolity jest łatwy do formowania, dlatego bardzo często wybierany jest jako pierwsza roślina do bonsai. Jesienią ma żółte liście, co wygląda bardzo dekoracyjnie. Kosodrzewina jest krzewem wyjątkowo podatnym na skręcanie, dzięki temu można bez większego trudu uzyskać bardzo ciekawe kształty.

Do hodowli domowej idealny będzie fikus biały, który może poszczycić się wyjątkową odpornością. Jest odporny na błędy, co ma ogromną wartość dla osób początkujących. Fikus beniaminek posadzony w grupie kilku roślin idealnie nadaje się na lasek bonsai. Grubosz drzewiasty nie jest podatny na drutowanie. Jego formowanie polega na odpowiednim cięciu.

Jak przycinać drzewko?

Zastanawiając się bonsai jak zacząć, należy zrozumieć, jak powinno być przycinane drzewko. Najważniejsze jest kontrolowanie wzrostu przyrostów wierzchołkowych. Przycinanie wierzchołków powoduje, że roślina zaczyna wypuszczać pędy wewnątrz drzewka. Dzięki temu staje się ono gęste i zielone.

Ciecie drzewka bonsai ma na celu jego pielęgnację oraz formowanie. Cięcie pielęgnacyjne jest delikatne. Wykonujemy je przez cały sezon pielęgnacyjny. Ma ono na celu pobudzenie rośliny do wytwarzania kolejnych pędów oraz zapanowanie nad wierzchołkami, które nadmiernie wyrywają się do góry.

Cięcie drzewka bonsai, które ma na celu uzyskanie zamierzonego kształtu jest bardziej skomplikowane. Warto pamiętać, że cięcie formujące wykonujemy po zakończeniu wegetacji (jesienią) lub przed jej rozpoczęciem (wczesną wiosną).

Do tego zabiegu warto zaopatrzyć się w specjalne kleszcze skośne, które ułatwia pracę. W miejscu ciecia tworzą one wgłębienie, które ułatwia gojenie się rany powstającej na roślinie. Warto również zabezpieczyć miejsce cięcia specjalnymi środkami chemicznymi.

Kolejnym krokiem jest drutowanie drzewka. Gałąź jest owijana drutem, tak by można było uzyskać pożądany kształt. Koniecznie trzeba pamiętać, by drut był luźno założony, co pozwoli uniknąć kaleczenia rośliny. Używamy drutu aluminiowego lub miedzianego. Dodatkowo pień krzewu można owinąć rafią, to zabezpieczy go przed urazami. Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu drut powinien zostać odcięty.