teraso.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

ścieżka z kostki brukowej
Budownictwo Ogród

Jaka powinna być ścieżka z kostki brukowej?

Każdy ogród może mieć niesamowity wygląd gdy znajdzie się w nim ścieżka z kostki brukowej położona między jego roślinnością. Tego typu dróżka sprawi, że przestrzeń ogrodowa będzie wyglądała na uporządkowaną i bardzo estetyczną. Jednak, by tak się stało, trzeba mieć dobry pomysł na nią, odpowiednie narzędzia i dobry materiał.

Odpowiednia kostka brukowa

Dobranie odpowiedniej kostki brukowej, z której wykona się ścieżkę ogrodową, gwarantuje uwypuklenie zalet danego ogródka. Dzięki niej można optycznie powiększyć przestrzeń lub znacznie wpłynąć na urodę oraz użyteczność danego miejsca.
Kostka brukowa ma różne kształty i kolory, nie każdy jej rodzaj będzie pasował idealnie do miejsca, w którym ma być ona wyłożona. Dla przykładu, kostka o nowoczesnych i geometrycznych kształtach nie sprawdzi się w wiejskim ogrodzie, a ścieżki wykonane z kolorowych kostek o chropowatej fakturze nie będą pasowały tam, gdzie są elementy nowoczesnego budownictwa.
Dobór kostki brukowej na ogrodową ścieżkę jest bardzo istotny. Końcowy efekt może wyglądać ładnie lub może nawet zepsuć całe dobre wrażenie, jakie chce się stworzyć w ogrodzie. Kostki szare i pastelowe będą idealnie kontrastować z roślinnością, jeśli to na jej uwypukleniu będzie nam zależeć.
Następnym ważnym aspektem przy wyborze odpowiedniego rodzaju kostki brukowej jest fakt, czy będą po niej chodzić tylko ludzie i zwierzęta, czy też będzie się po niej też jeździć, na przykład samochodem. Wtedy istotne znaczenie ma grubość i trwałość wyłożonej kostki brukowej.

Co będzie potrzebne do ułożenia kostki brukowej?

Do prac związanych z ułożeniem kostki brukowej będzie potrzebna nam nie tylko odpowiednio dobrana kostka, ale także drobnoziarnisty piasek, cement, sznurek, paliki. Prace wykonamy za pomocą konkretnych narzędzi, których nie musimy kupować, a wystarczy, że wypożyczymy je w wypożyczalni narzędzi. Zatem będą nam potrzebne:
– mechaniczna zagęszczarka,
– łata brukarska,
– szlifierka kątowa oraz dodatkowo gumowy młotek, łopata i sznurek.

Prace związane z ułożeniem kostki brukowej

Wszystko zaczyna się od rozciągnięcia sznurka na powierzchniach, gdzie będziemy robić ścieżki. Takie wytyczenie miejsca pracy pomoże nam w odmierzeniu pionu i poziomu na danych płaszczyznach. Wyznaczając bieg ścieżki, przy pomocy palików, pozbyć się musimy około 20 cm ziemi, a następnie dno powinniśmy wysypać mieszanką żwiru i piasku. Potem, przy pomocy mechanicznej zagęszczarki, trzeba ubić koryto i wyłożyć obrzeża dróżki.
Ścieżka z kostki brukowej to bardzo ściśle ułożone poszczególne kostki, nie mogą się one rozjeżdżać, przez co ścieżka zrobi się za chwilę górą kamieni. Kostki są więc układane ciasno i dobijane młotkiem gumowym.

Jak powinna wyglądać ścieżka ogrodowa?

Ścieżka z kostki brukowej powinna wyglądać estetycznie. Jest ona elementem ogrodowej architektury i ma być funkcjonalna oraz estetyczna. Przy pomocy tego rodzaju ozdoby można bez przeszkód poruszać się pomiędzy roślinnością oraz znacznie uwypuklić uroki danego ogrodu.