teraso.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

czy ekogroszek jest ekologiczny
Lifestyle Ogród

Jaki jest wpływ ekogroszku na środowisko?

Ekogroszek jest jednym z najbardziej popularnych paliw wykorzystywanych do ogrzewania. Niektóre osoby zastanawiają się, czy, aby na pewno ekogroszek jest ekologiczny, dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

W jaki sposób powstaje ekogroszek?

Paliwo to uzyskujemy dzięki obróbce węgla kamiennego, którego selekcja zapewnia osiągnięcie najlepszych parametrów. W momencie spalania ekogroszek emituje małe ilości tlenku azotu oraz tlenku siarki. Pierwszym etapem podczas selekcji jest poddanie kruszeniu węgla kamiennego wysokokalorycznego. Jego rozkruszone kawałki przesiewa się tak, aby pozostały tylko te o idealnej wielkości. Po tym etapie przychodzi czas na płukanie, dzięki któremu pozbywamy się wszelkiego osadu węglowego czy pyłu. Wytworzone w ten sposób ziarna ekogroszku otrzymują potrzebne właściwości.

Parametry ekogroszku

Paliwo to posiada dobre parametry, kaloryczność ekogroszku jest równa minimum 26 MJ/ kg. Dzięki temu klienci wiedzą, ile uzyskają ciepła poprzez spalanie węgla, a w przypadku ekogroszku większym spalaniem może pochwalić się tylko koks. Oprócz tego produkt pozostawia minimalną ilość popiołu w kotle, co jest jego kolejną zaletą, ponieważ rzadziej musimy konserwować kocioł. Bardzo ważnym parametrem jest zawartość siarki, która w tym przypadku nie może mieć więcej niż 10%. Jej nadmiar prowadzi do powstania dużej liczby substancji smolistych podczas spalania. Ziarnistość to kolejny parametr ekogroszku mieszczący się w przedziale od 5 do 25 mm. Jego małe ziarenka są idealne dla posiadaczy kotłów nowoczesnych z podajnikiem automatycznym. Ostatnim z parametrów jest niska spiekalność, dzięki której węgiel spalany jest w prawidłowy sposób oraz nie tworzą się spieki, które źle wpływają na pracę kotła.

Pellet a ekogroszek – zalety i wady

Pellet jest również ekologicznym i nowoczesnym rodzajem paliwa. Jest on produkowany z drewna odpadowego, nasion, łupin orzechów, kory lub drewna z upraw energetycznych. Pellet drzewny jest bardziej wydajny niż drewno z uwagi na niską zawartość wilgoci. Zarówno ekogroszek jak i pallet to dobre paliwa, jednak wiele osób uważa, że pallet doskonale nadaje się do palenia w kominku, a ekogroszek jest idealny do ogrzewania budynków. Cena pelletu za tonę to ok. 870 zł, natomiast ekogroszek to koszt 960 zł. Do zalet ekogroszku możemy zaliczyć: ekologiczność, wydajność, dobrą cenę, łatwą dostępność oraz duży wybór. Jego wadą jest konieczność posiadania odpowiedniego pieca.

Czy ekogroszek jest ekologiczny?

Ekologiczność paliwa w tym wypadku wiąże się z technologią jego spalania. Kotły kompatybilne z ekogroszkiem posiadają dmuchawę oraz podajnik, dzięki którym opał jest spalany w dużej temperaturze. Ten proces pozwala na powstawanie niewielkiej ilości dymu. Jeżeli wybierzemy ekogroszek dobrej jakości ilość gazów cieplarnianych jest niższa od ustalonych norm.

Podsumowując, wybierając ekogroszek otrzymujemy produkt ekologiczny, dzięki któremu przyczyniamy się do ograniczenia zanieczyszczania naszego środowiska.