teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

koszt ułożenia kostki
Budownictwo Ogród

Od czego zależy koszt ułożenia kostki?

Ułożenie kostki brukowej to najlepszy sposób na utwardzenie terenu i poprawienie wyglądu danego miejsca. Obecnie produkowana kostka brukowa jest bardzo atrakcyjna wizualnie, można układać z niej dowolne wzory, decydować się na kostkę większych lub mniejszych rozmiarów. Samodzielne układanie kostki brukowej nie jest jednak dobrym pomysłem. Aby ułożyć ją dobrze, potrzebna jest wiedza i doświadczenie a także odpowiedni sprzęt. Osoba, która nie miała do czynienia z układaniem kostki brukowej raczej nie wykona tego zadania tak jak należy, dlatego warto do wykonania tych prac zatrudnić fachowców.

Układanie kostki brukowej to trudne zadanie

Prawidłowe układanie kostki brukowej nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest wykonanie prac przygotowawczych, utwardzenie i wyrównanie terenu, wybór właściwej kostki i odpowiednie jej ułożenie. Przy każdej z tych prac łatwo o błędy. Efekty błędów mogą być różne. Kostka może po prostu wyglądać nieatrakcyjnie, może zostać ułożona krzywo. Przy nieodpowiednim utwardzeniu terenu czy złej kostce, przy dużym ruchu ciężkich pojazdów po kostce, powierzchnia może ulec zniszczeniu. Mogą pojawić się koleiny czy też pęknięcia kostek. Takie sytuacje wymagać będą poprawek, niekiedy ponownego układania kostki, co wiąże się rzecz jasna z kolejnymi wydatkami. Nie warto więc szukać oszczędności na siłę, wykonywać tych prac samodzielnie. Nie należy też wynajmować do ich wykonania przypadkowych ludzi, którzy uważają, że dadzą radę, niekoniecznie się na tym znając.

Koszt ułożenia kostki brukowej

Koszt ułożenia kostki zależny jest od wielu czynników. Bardzo ważny jest już sam wybór firmy. Na rynku działa ich niemało, oferują swoje usługi w różnych cenach, wskazane zatem jest porównanie ofert choć dwóch lub trzech firm i wybranie tej, która swoje usługi oferuje w miarę niedrogo.

Sam koszt ułożenia kostki, czyli konkretna cena usługi, zależy między innymi od wielkości terenu, na którym ma być położona kostka. Stawki często określane są w banalny sposób – określa się cenę ułożenia jednego metra kwadratowego kostki i mnoży razy ilość metrów. Bardzo często jednak większy teren może w przeliczeniu oznaczać niższą cenę za metr kwadratowy ułożonej kostki.

Cena ułożenia kostki może tez być zależna od rodzaju kostki czy też jej wielkości. Oczywistym jest bowiem, że większa kostkę układa się łatwiej niż drobną. Cenę ułożenia kostki może też podnieść stopień trudności przygotowania terenu a także grubość kostki. Aby ułożyć grubszą, trzeba podebrać więcej ziemi, lepiej przygotować teren. Oczywiście na cenę może też mieć wpływ stopień trudności układania. Tańsze będzie ułożenie kostki w jednej, dwóch kolorach. Dużo droższe może być tworzenie skomplikowanych wzorów, wymagające cierpliwości i dużo większej dokładności, by nie popełnić żadnego błędu. Zawsze jednak trzeba pamiętać o jednym. Ułożenie kostki brukowej przez wyspecjalizowaną firmę będzie kosztować, a szukanie oszczędności na siłę nie ma sensu, tym bardziej, że jest to jednorazowy wydatek na wiele lat, dobrze ułożona kostka bowiem powinna wyglądać jak nowa przez bardzo długi czas.