teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

płoty z desek
Budownictwo Ogród

Płot z desek – jaki powinien być?

Drewniany płot może znacznie wpłynąć na urodę nieruchomości, może być to taka „kropka nad i” wyglądu całej posiadłości. Jednak by spełniał on tę rolę musi być to płot z odpowiednio dobranego drewna. Płoty z desek, sztachetowe, stają się coraz bardziej popularne, ważne jest, by dobrze je postawić i odpowiednio zaimpregnować.

Wady i zalety płotów z desek

Płoty z desek mają swoje zalety, ale nie są wolne też od wad. Dużą popularnością cieszą się dzięki temu, że są:
– trwałe, cechują się dużą żywotnością,
– wytrzymałe, można je z łatwością poddawać renowacji, jest wiele
preparatów, które gwarantują im dobry wygląd i trwałość,
– uniwersalne, można dobrać płot idealnie dopasowany do charakteru
miejsca, które ma otaczać.
Wadą takiego drewnianego płotu może być to, że trzeba o niego cały czas dbać. Naprawiać go, impregnować i co jakiś czas malować i poddawać renowacji. Może to być również i jego zaletą, ponieważ drewno jest materiałem, z grupy nielicznych, które może być naprawiane. Oznacza to, że przy części jego uszkodzenia, nie trzeba wymieniać całego ogrodzenia, tylko wystarczy naprawić jego zepsute elementy.

W jakim stylu może być drewniane ogrodzenie?

Podstawową wytyczną przy zaprojektowaniu odpowiednich płotów z drewna jest styl posesji, którą mają one otaczać. Nowoczesne i drewniane ogrodzenie idealnie sprawdzi się w przypadku gdy ma otaczać budynek modernistyczny. Takie ogrodzenie z drewnianym wypełnieniem może być połączone z betonową konstrukcją i dodatkowo dać jeszcze odrobinę intymności mieszkańcom, ogrodzonej nieruchomości.

Standardowy płot drewniany wykonany ze sztachet będzie idealnym wykończeniem posesji, na którym postawiono dom tradycyjny lub w stylu klasycznym. W przypadku całej nieruchomości w stylu rustykalnym, sprawdzi się płot z bali lub szerokich, poziomych desek.
Każdy rodzaj drewnianego ogrodzenia ma swój urok, jedyny w swoim rodzaju.

Najlepsze gatunki drewna na płot

Wbrew pozorom na płot idealnie nada się drewno z gatunku miękkich. Doskonale pasować będzie sosna, świerk czy olcha. Mimo faktu, że może nam się wydać, że te gatunki nie będą długowieczne to idealnie zdadzą one egzamin w roli sztachet. Wszystko dlatego, że jest bardzo dużo impregnatów, które przedłużą ich żywotność.
Brzoza, wierzba czy topola niespecjalnie nadają się na zrobienie z nich płotu drewnianego, ale mogą być tanią alternatywą do wykonania drewnianego ogrodzenia.
Natomiast twarde gatunki drewna, typu: dąb, wiąz czy modrzew, będą bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych, co sprawi, że nie będzie potrzeby ciągłego ich naprawiania i poprawiania.
Dlatego też dobór odpowiedniego drewna na płot, zależny jest zarówno od zasobu portfela właściciela posesji, jak i od czasu, jakim on dysponuje.

Odpowiedni płot z desek

Dobry płot z desek powinien być stabilny, pasujący do danego otoczenia, mocny i trwały. Dobrze też jest, że drewniany płot można impregnować i naprawiać. Jest to przykład ogrodzenia, które wciąż jest modne i ma wielu swoich zwolenników. Z desek można zrobić ciekawe wzory ogrodzeń.