Płot z desek – jaki powinien być?

0
382
płoty z desek

Drewniany płot może znacznie wpłynąć na urodę nieruchomości, może być to taka „kropka nad i” wyglądu całej posiadłości. Jednak by spełniał on tę rolę musi być to płot z odpowiednio dobranego drewna. Płoty z desek, sztachetowe, stają się coraz bardziej popularne, ważne jest, by dobrze je postawić i odpowiednio zaimpregnować.

Wady i zalety płotów z desek

Płoty z desek mają swoje zalety, ale nie są wolne też od wad. Dużą popularnością cieszą się dzięki temu, że są:
– trwałe, cechują się dużą żywotnością,
– wytrzymałe, można je z łatwością poddawać renowacji, jest wiele
preparatów, które gwarantują im dobry wygląd i trwałość,
– uniwersalne, można dobrać płot idealnie dopasowany do charakteru
miejsca, które ma otaczać.
Wadą takiego drewnianego płotu może być to, że trzeba o niego cały czas dbać. Naprawiać go, impregnować i co jakiś czas malować i poddawać renowacji. Może to być również i jego zaletą, ponieważ drewno jest materiałem, z grupy nielicznych, które może być naprawiane. Oznacza to, że przy części jego uszkodzenia, nie trzeba wymieniać całego ogrodzenia, tylko wystarczy naprawić jego zepsute elementy.

W jakim stylu może być drewniane ogrodzenie?

Podstawową wytyczną przy zaprojektowaniu odpowiednich płotów z drewna jest styl posesji, którą mają one otaczać. Nowoczesne i drewniane ogrodzenie idealnie sprawdzi się w przypadku gdy ma otaczać budynek modernistyczny. Takie ogrodzenie z drewnianym wypełnieniem może być połączone z betonową konstrukcją i dodatkowo dać jeszcze odrobinę intymności mieszkańcom, ogrodzonej nieruchomości.

Standardowy płot drewniany wykonany ze sztachet będzie idealnym wykończeniem posesji, na którym postawiono dom tradycyjny lub w stylu klasycznym. W przypadku całej nieruchomości w stylu rustykalnym, sprawdzi się płot z bali lub szerokich, poziomych desek.
Każdy rodzaj drewnianego ogrodzenia ma swój urok, jedyny w swoim rodzaju.

Najlepsze gatunki drewna na płot

Wbrew pozorom na płot idealnie nada się drewno z gatunku miękkich. Doskonale pasować będzie sosna, świerk czy olcha. Mimo faktu, że może nam się wydać, że te gatunki nie będą długowieczne to idealnie zdadzą one egzamin w roli sztachet. Wszystko dlatego, że jest bardzo dużo impregnatów, które przedłużą ich żywotność.
Brzoza, wierzba czy topola niespecjalnie nadają się na zrobienie z nich płotu drewnianego, ale mogą być tanią alternatywą do wykonania drewnianego ogrodzenia.
Natomiast twarde gatunki drewna, typu: dąb, wiąz czy modrzew, będą bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych, co sprawi, że nie będzie potrzeby ciągłego ich naprawiania i poprawiania.
Dlatego też dobór odpowiedniego drewna na płot, zależny jest zarówno od zasobu portfela właściciela posesji, jak i od czasu, jakim on dysponuje.

Odpowiedni płot z desek

Dobry płot z desek powinien być stabilny, pasujący do danego otoczenia, mocny i trwały. Dobrze też jest, że drewniany płot można impregnować i naprawiać. Jest to przykład ogrodzenia, które wciąż jest modne i ma wielu swoich zwolenników. Z desek można zrobić ciekawe wzory ogrodzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here