teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

Siłowniki dwustronnego działania
Budownictwo

Siłowniki dwustronnego działania – co to jest?

Siłowniki dwustronnego działania stanowią jedne z najczęściej stosowanych siłowników w niemal każdym rodzaju przemysłu. Różne rodzaje znajdują się na przykład tu https://www.martechpneumatyka.pl/silowniki-pneumatyczne/silowniki-pneumatyczne-cz-iso15552-dwustronnego-dzialania. Jeśli potrzebna jest kontrolowana praca tłoka w obie strony, to jest to najlepsze rozwiązanie. Do czego wiec służą siłowniki dwustronnego działania? Przede wszystkim do:

  • zdejmowania lub umieszczania przedmiotów na liniach produkcyjnych,
  • otwierania i zamykania zapadni i ramion sortujących na taśmociągach,
  • kontroli urządzeń do podnoszenia i przemieszczania towarów,
  • w prasach pneumatycznych,
  • w robotyce,
  • zamykania i otwierania drzwi automatycznych w pojazdach komunikacji miejskiej.

Jak działają siłowniki dwustronnego działania?

Ich zasada działania podobna jest do siłowników jednostronnego działania, ale są zdecydowanie szybsze i mocniejsze. W skrócie, siłowniki zamieniają siłę ciśnienia powietrza w ruch liniowy. Każdy ruch tłoka musi istnieć możliwość cofnięcia do pozycji wyjściowej. Sprężyna jest charakterystyczna dla siłowników jednostronnego działania. W modelach dwustronnych powrót tłoka realizowany jest ciśnieniem powietrza, które wypełnia drugą komorę siłownika. Oferowane siłowniki dwustronnego działania zużywają mniej energii, mają nieskomplikowaną budowę i prostą obsługę. Częściej stosowane są modele jednostronne, ale jeśli zależy na sile i mocy, to nie ma lepszego rozwiązania. Ponadto sprawdzają się w niemal każdych warunkach, nawet tych najtrudniejszych.

Jakie są zalety siłowników dwustronnego działania?

Siłowniki dwustronnego działania stosuje się w najbardziej wymagających sieciach, gdyż są wytrzymałe i mocne. Mogą być wykorzystane do pracy przy maszynach, które wykonują czynności z dużą częstotliwością. Ponadto te modele są dużo bardziej precyzyjne i ekonomiczne. Nie potrzebna jest dodatkowa energia sprawiająca, ze sprężyna cofa się do pozycji wyjściowej. Ich konstrukcja jest prosta i w zasadzie bezawaryjna. Nie ma obawy o niekontrolowany powrót tłoka i zakłócenie pracy maszyny. Zastosowanie wysokiej jakości siłowników dwustronnego działania usprawnia pracę i gwarantuje bezproblemowe działanie całej produkcji. Siłowniki mają także możliwość regulacji, co znacząco wydłuża żywotność maszyn. Warto dodać, że samo urządzenie można zestawić z zaworami, podłączyć do sieci, czy wreszcie w ostateczności wymienić.