teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

wysiew trawy a przymrozki
Lifestyle Ogród

Trawnik

W naszym polskim, wschodnim klimacie wysiew traw jest dosyć trudny ze względu na panującą aurę. Zbyt duże opady deszczu lub palące słońce utrudniają wysiew trawy na polach. Deszcz może spowodować wypłukanie nasion, z kolei późne posianie trawy będzie skutkować tym, iż trawa zmarznie od przymrozków i na polu pojawią się puste place.

Piękny trawnik w ogrodzie

Piękny trawnik nie jest tylko ozdobą placów, pól i posesji, ale też przydomowych ogródków, które odpowiednio koszone i nawożone będą cieszyć nasze oczy przez wiele lat. Pora wysiewu trawy ma ogromne znaczenie, ponieważ decyduje o kondycji naszej trawy. Zanim wybierzemy odpowiedni rodzaj nasion trawy, warto zastanowić nad zagadnieniem takim jak wysiew trawy a przymrozki. Aby uniknąć zniszczenia i zmarznięcia trawy nie powinno wybierać się na wysiew wczesnej wiosny, ponieważ wtedy najczęściej występują groźne dla nasion traw przymrozki, które negatywnie wpływają na wzrost trawy. Najlepszą porą do sadzenia trawy jest tu okres od późnego lata do wczesnej jesieni. Od początku sierpnia do końca października gleba ma najlepsze warunki, żeby posadzić nasiona trawy, jej wilgotność jest najbardziej odpowiednia aby trawa rosła prawidłowo. Poza tym, przede wszystkim ziemię należy oczyścić z wszelkiego rodzaju korzeni, kamieni, patyków i innych niepotrzebnych elementów. Obecnie coraz więcej odmian traw jest odpornych na niskie temperatury, należy jednak pamiętać, że mimo tego, młoda trawa nadal narażona jest na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i choroby.

Odpowiednia pielęgnacja

Trawa aby wykiełkować potrzebuje odpowiedniej wilgotności, którą możemy sprawdzić papierkiem lakmusowym, wtedy mamy pewność, że trawa dobrze się ukorzeni. Przez pierwsze tygodnie musimy też odpowiednio często podlewać nasz trawnik, zapewniając trawie wilgoć. Jeśli jednak musimy zasiać trawę wczesną wiosną, możemy użyć agrowłókniny do przykrycia naszego przyszłego trawnika. Dwa najbardziej popularne rodzaje gleby w naszym rejonie, to gleba gliniasta i piaszczysta. W obu przypadkach powinno się nawozić taką glebę zależnie od jej wymagań, na przykład wapnem. Wybór najlepszej trawy również nie jest łatwy, wiele osób poleca mieszankę nasion, w której skład wchodzą co najmniej trzy gatunki. Najważniejszym czynnikiem przed wyborem nasion, jest odpowiedzenie sobie na pytanie, do czego służyć będzie nam trawnik. Wtedy bez trudu wybierzemy słuszny rodzaj jednej z odmian, może to być mieszanka traw ozdobnych, użytkowych lub uniwersalnych. Musimy też wziąć pod uwagę metodę wysiewu. Są dwie metody: sianie ręczne i sianie siewnikiem. Warto też tydzień przed planowanym siewem, nawieźć ziemię specjalnym nawozem do trawników, po czym miarowo go podlać. Najważniejsze w planowaniu sadzenia trawy jest obserwowanie pogody, ponieważ do zasiania najlepsze są ciepłe, wilgotne i bezwietrzne dni. Warunki atmosferyczne odgrywają znaczącą rolę w sadzeniu trawników, dlatego powinniśmy zagłębić się w tematykę wysiewu i pielęgnacji trawników przed ich zasianiem, aby cieszyć się długo pięknym i zdrowym trawnikiem..