teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

pianka poliuretanowa
Budownictwo

Zalety wykorzystania pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa to nowoczesny materiał budowlany, stosowany przede wszystkim jako ocieplenie. Ale to nie jedyne zastosowanie tego ciekawego produktu. Jakie są główne zalety pianki? Gdzie najczęściej jest wykorzystywana? Jak przedstawia się bezpieczeństwo stosowania?

Nowoczesne ocieplanie, czyli pianka poliuretanowa

Wysokie koszty ogrzewania oraz dbałość o środowisko sprawiają, że izolacja termiczna budynków staje się koniecznością. Wśród wielu metod poprawy bilansu energetycznego pojawiła się niedawno pianka poliuretanowa, którą cechują bardzo dobre właściwości izolacyjne.

Pianka poliuretanowa to przede wszystkim polikarbaminian, czyli polimer będący estrowo-amidowymi pochodnymi kwasu węglowego. Ten polimer ma ciekawą właściwość, bowiem wchodząc w reakcję z dwutlenkiem węgla bardzo intensywnie się pieni, a powstała piana wypełnia wszystkie przestrzenie. Po zauważeniu tej właściwości spróbowano wykorzystać piankę jako izolację termiczną. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Dziś wykorzystuje się ją coraz powszechniej na budowach i podczas remontów. Dzięki dobrej przyczepności można ją stosować na każdej powierzchni. Wykorzystywana jest najczęściej jako ocieplenie poddasza i innych części budynku. Natryskiwana na podłoże bardzo dokładnie penetruje wszelkie przestrzenie i przerwy, dzięki czemu nie tworzą się mostki cieplne. 

Pianka doskonale nadaje się także do wszelkich prac montażowych, a w szczególności ościeżnic okiennych czy drzwiowych. Połączenie ościeżnicy ze ścianą jest trwałe i bardzo dokładne. Jednocześnie łatwo jest usunąć wszelkie nierówności oraz nadmiar pianki, co pozwala zachować dobry wygląd całości. Można ją także wykorzystać do izolacji rur z ciepłą wodą czy instalacji centralnego ogrzewania. Szybkość nakładania oraz dokładne i szczelne dopasowanie otuliny izolacyjnej do kształtów izolowanego przedmiotu sprawiają, że jest to wyjątkowo dobry, a jednocześnie bezpieczny sposób izolacji. 

Najważniejsze zalety pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa jest materiałem o wielu zaletach. Najważniejszym jest niski współczynnik przewodzenia ciepła. Jest on korzystniejszy niż w przyadku wełny mineralnej i styropianu. Izolacja z pianki zimą świetnie zatrzymuje ciepło w pomieszczeniach, a latem nie pozwala na nadmierne ich nagrzewanie. Stosowane do izolacji pianki są paroprzepuszczalne, więc nie ma zagrożenia rozwoju grzybów czy gromadzenia się wilgoci. Pianka daje też całkiem niezłą izolację akustyczną.

Bardzo dużą zaletą pianki jest łatwość i szybkość nakładania. Dzięki temu w krótkim czasie można położyć nawet duże powierzchnie. To w oczywisty sposób przyspiesza inne prace. Daje też bardzo wymierne korzyści ekonomiczne. Pianka jest wyjątkowo wydajna. W stosunku do pierwotnej formy, potrafi zwiększyć swoją objętość 30 razy. Ale są już wysokowydajne produkty, które zwiększają swoją objętość nawet 75 razy. Piana bez problemu wypełnia wszelkie szpary i dziury, likwidując w ten sposób mostki cieplne, które są problemem w innych metodach izolacji budynków.

Nie bez znaczenia są też ekologiczne zalety pianki. Sama piana jest zupełnie obojętna dla środowiska. Można ją stosować np. przy budowie uli czy zabawek dla dzieci. Do jej produkcji najczęściej wykorzystuje się surowce pochodzące z recyklingu. Co ważne, w czasie wytwarzania zużywa się o wiele mniej wody i energii niż przy produkcji tradycyjnych izolacji.

Za wadę pianki można uznać jej dość wysoką cenę. Jeśli jednak porównać całkowite koszty wykonania izolacji z tradycyjnych materiałów i z pianki, to okazuje się, że są one bardzo podobne.

Czy stosowanie pianki poliuretanowej jest bezpieczne?

Ponieważ pianka poliuretanowa jest stosunkowo nowym materiałem budowlanym, wiele osób ma wątpliwości, czy jej stosowanie jest bezpieczne. Jak już wspomniano, pianka jest obojętna dla otoczenia. Co więcej, jest bardzo przyjazna dla alergików. Nie pyli, nie wywołuje uczuleń i duszności, a dzięki swoim paroprzepuszczalnym właściwościom pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. To zaś zapobiega rozwojowi szkodliwych grzybów.

Pianka jest wytrzymała i trwała. Nie zmienia swoich parametrów nawet po wielu latach użytkowania. Nie powoduje także tzw. gnicia dachu, a właściwie więźby dachowej. A jak wygląda zachowanie pianki poliuretanowej podczas pożaru? Wbrew pozorom pianka jest bardzo bezpiecznym materiałem przeciwpożarowym. Klasyfikuje się ją jako produkt samogasnący i termoutwardzalny. W przypadku wysokich temperatur pianka nie będzie się odkształcała i nie przejdzie w stan ciekły. Przy dużym pożarze zewnętrzna warstwa izolacji z pianki zostanie zwęglona, co zwykle zapobiega dalszemu rozwojowi ognia.