teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

jak zrobić kompostownik
Ogród

Jak zrobić kompostownik z drewna, siatki lub pustaków?

Kompostownik jest niezbędny w każdym domu, którego właściciele cenią sobie ekologiczne podejście do prowadzenia ogrodu. Jest to sposób na zagospodarowanie odpadów zarówno z domu, jak i ogrodu. Jak zrobić kompostownik szybko i sprawnie?

Dlaczego warto mieć kompostownik?

Kompostownik powinien znaleźć się w każdym ogrodzie. Jest to sposób na zagospodarowanie odpadów organicznych, które pojawiają się w naszym domu każdego dnia. Jednocześnie w kompostowniku można składować wszystkie resztki roślinne, które pozostaną po pracach ogrodowych. Jest to skuteczny sposób zadbania o wygląd przydomowej działki.

Naturalny kompost stanowi pożywkę dla roślin. Dzięki niemu można bez problemu stworzyć optymalne warunki do rozwoju roślin. Jednocześnie mamy gwarancję, że nie dojdzie do przenawożenia gleby, co zdarza się, gdy używamy nawozów sztucznych.

Warto pamiętać, że kompostownik ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki wykorzystaniu odpadów organicznych nasze rachunki za wywóz śmieci mogą ulec znacznemu obniżeniu. Jest to bardzo duża zaleta dla domowego budżetu.

Przeczytaj też, jak pozbyć się mrówek z ogrodu

Jak zrobić kompostownik z desek?

Zastanawiając się jak zrobić kompostownik warto wykorzystać deski, których na pewno dużo jest w obejściu. Konieczne będą 4 paliki, które nie powinny być krótsze niż 1,2m oraz deski. Warto również wykorzystać siatkę oraz folię perforowaną.

Wybierając miejsce na kompostownik warto skoncentrować się na tych fragmentach działki, które są na tyłach domu. Ważne, by był to teren zacieniony i osłonięty od wiatru. Zapach dobiegający z kompostownika nie powinien rozchodzić się po całej działce.

Trzeba również pamiętać, by miejsce na kompostownik nie znajdowało się w dole. Nadmiar wody opóźni powstawanie kompostu. Kontrolowanie ilości wody jest w takim miejscu bardzo trudne.

Paliki wkopujemy w ziemię tak, by stanowiły odpowiedni kształt. Wyszlifowane i zaimpregnowane deski przybijamy tak, by stworzyć skrzynię. Kompostownik należy zabudować w taki sposób, by między deskami były szpary. W ten sposób zapewnimy ciągły dopływ tlenu do kompostu. Następnie do desek przyczepiamy siatkę, która uniemożliwi wypadanie resztkom roślin. Warto również wykorzystać folię perforowaną, która pomoże utrzymać wewnątrz ciepło. Dzięki temu kompost będzie szybciej dojrzewał.

Zastanawiając się jak można zrobić kompostownik warto pamiętać, że można również wykorzystać drewniane palet. Dzięki temu zrobienie kompostownika stanie się jeszcze łatwiejsze. Zajmie nam również dużo mniej czasu.

Jak zrobić kompostownik z siatki?

Rozpatrując jak zrobić kompostownik nie można zapomnieć o najprostszych rozwiązaniach. Kompostownik można wykonać również z siatki. Jest to dobry sposób na ponowne wykorzystanie siatki, która nie wygląda już na tyle atrakcyjnie, by mogła służyć jako ogrodzenie frontowe.

Siatkę montujemy na 4 palikach. Można również wykorzystać część muru, do której zamontujemy 3 ściany z siatki. Taki kompostownik zbudujemy w bardzo krótkim czasie. Na ściankach warto umieścić folię perforowaną, by nie dopuścić do wypadania odpadów.

Jak zrobić kompostownik z pustaków?

Kompostownik zbudowany z pustaków będzie bardziej pracochłonny, ale jednocześnie będzie to trwalsza budowla. Kompostownik z drewna co jakiś czas będzie trzeba konserwować lub wymieniać uszkodzone deski. Kompostownik wykonany z pustaków będzie nam służył długie lata.

Zastanawiając się jak zrobić kompostownik nie można zapomnieć o większych pojemnikach. Jest to propozycja dla osób, które mają dużo miejsca na działce i mogą zbudować kompostownik trzykomorowy. Dzięki temu w każdej części można przechowywać kompost o innym stopniu dojrzałości. Dzięki takiemu kompostownikowi łatwiej będzie wykorzystać starszy kompost, który jest na dnie.

Sprawdź, czym wyłożyć taras