teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

deski kompozytowe na taras
Dom Ogród

Idealne deski kompozytowe na taras

Deski kompozytowe na taras idealnie spełniają swoje zadanie. Zbudowany z nich taras jest trwały, mocny, solidny i odporny na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. Deska kompozytowa to połączenie mączki drzewnej z PCV i to właśnie to spowodowało, że tego typu deski mają tyle zalet, a mimo to przypominają swoją fakturą drewno.

Metody produkcji deski kompozytowej na taras

Najczęściej deski kompozytowe wytwarzane są metodą ekstruzji. Metoda ta to nic innego jak produkcja desek kompozytowych, które są wypełnione tym samym materiałem, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Każda taka deska składa się z:
– mączki drzewnej, uzyskanej ze zmielenia drzewa odmiany jodła,
– PVC, czyli polichlorku vinylu,
– dodatków uszlachetniających.
Alternatywą dla ekstruzji jest koekstruzja, w wyniku której warstwa zewnętrzna i warstwa wewnętrzna wykonane są z różnych materiałów. W związku z tym deska wyprodukowana metodą koekstruzji jest mniej trwalsza aniżeli deska, którą wykonano metodą ekstruzji. Jest to bardzo istotna wiadomość i dlatego kupując deski kompozytowe na taras, trzeba dowiedzieć się, jaką metodą wytworzone były dane deski. Od tego zależy trwałość przyszłego tarasu. Jak więc wynika, deska kompozytowa nie jest równa desce kompozytowej i z tego też powodu trzeba interesować się podczas zakupu, co dokładnie kupujemy.

Odporność desek kompozytowych na UV

Deski kompozytowe na taras cały czas narażone są na bardzo dużą ekspozycję na światło słoneczne. Tarasy na ogół wyłożone są na zewnątrz. Świeci więc na nie słońce, pada deszcz i śnieg, dlatego dobrze byłoby, by były to deski jak najlepszej jakości. To, że nie tracą koloru pod wpływem promieni UV, to zasługa tego, że w ich strukturze umieszczono wydajne filtry UVA i UVB. Sprawia to, że taras narażony na jak największe słońce, nie zblaknie i nie straci swojego koloru. Wcale przy tym nie trzeba go specjalnie impregnować.

Z czasem i taras z kompozytowej deski też się zniszczy

Oczywiście, że nic nie jest wieczne, toteż z czasem taras z deski kompozytowej też zbutwieje czy zgnije. Jednak już w czasie produkcji desek bierze się pod uwagę fakt, że istnieje określony czas, kiedy kompozyt ulegnie degradacji. Dlatego na deski tego typu producent daje na ogół około 25 lat gwarancji i to na gnicie materiału oraz na jego butwienie. Oznacza to, że przez ten czas nie ma prawa nic stać się z deskami, które wykorzystało się na taras.

Perfekcyjna podłoga

Deski kompozytowe bronią się tym, że jest to solidny materiał i w dodatku łatwo z nich można ułożyć taras. Niejednokrotnie podłoga z nich jest bardzo solidna, estetyczna i funkcjonalna. Zdarzyć się może, że ulegnie zarysowaniu przez przesuwanie mebli tarasowych, ale wtedy wystarczy tylko przetrzeć dane miejsce papierem ściernym. Bardzo trzeba uważać podczas grillowania, ponieważ deski kompozytowe łatwo jest uszkodzić zbyt wysoką temperaturą.
Najważniejsze jest jeszcze to, że najlepiej nadają się one na taras zadaszony lub w cieniu. Taras z desek kompozytowych bardzo szybko nagrzewa się od słońca, staje się tak gorący, że trudno jest stanąć wtedy na nim bosą stopą. Jednak mimo tych drobnych mankamentów, jest to i tak sposób na perfekcyjną i idealną podłogę. Dodać też należy, że można go ułożyć zarówno na podłożu wybetonowanym, jak i na trawniku. W tym drugim przypadku trzeba tylko zrobić kilka betonowych słupków, na których będą opierać się legary. Producenci desek kompozytowych, wychodząc naprzeciw swoim klientom, oferują całe zestawy tarasowe, czyli w komplecie wszystko to, co jest potrzebne do wykonania tarasu.