teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

kolor ścian w sypialni
Wnętrza

Jaki kolor ścian w sypialni? Modne propozycje

Sypialnia to bardzo szczególny miejsce w domu. Jest to zarówno pokój do spania, wypoczywania, czytania, jak i schronienie, ale często także przytulna oaza. Bez wątpienia to pomieszczenie jest podstawą udanego rozpoczęcia dnia i dobrego snu. Ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, chcą przeprojektować swoją sypialnię w naprawdę zrównoważony sposób i dopasować ją do siebie. Jednak kupowanie pięknych mebli to za mało. Znaczący wpływ na samopoczucie i psychikę mieszkańców ma kolor ścian w sypialni.
Co należy wziąć pod uwagę, wybierając kolor ścian w sypialni? Jakie barwy są modne i szczególnie dobrze współgrają z dobrym samopoczuciem?

Kolor ścian w sypialni – co jest ważne przy wyborze koloru?

Kolory mają bezpośredni wpływ na życie emocjonalne. Mogą być uspokajające, pobudzające i poprawiające nastrój. Niektóre barwy pobudzają umysł, ożywiają wszystkie zmysły, dlatego należy wcześniej zaplanować, jakim celom będzie służyć pomieszczenie. Nie warto ślepo podążać za modą, tylko wybrać kolor ścian w sypialni, który zapewni nam wypoczynek i błogi sen. Oczywiście równie ważne jest umeblowanie i oświetlenie.

Modny zielony kolor ścian w sypialni

Jeśli bierzesz pod uwagę kolor zielony, nie muszą to być cztery jasnozielone ściany. Większość ludzi postrzega zieleń jako uspokajającą i naturalną, która doskonale łączy się z meblami do sypialni wykonanymi z naturalnego drewna. Chłodniejsze odcienie, takie jak mięta czy pastelowa zieleń, odprężają oczy i zapewniają harmonię oraz spokojne poczucie otoczenia. Jeśli chcesz wkomponować do sypialni zielone meble, zaleca się neutralny kolor ścian (np. biały), ponieważ w przeciwnym razie pokój będzie wyglądał na zagracony.

Sprawdź też: co na taras? Modne i ponadczasowe propozycje

Czy turkus to odpowiedni kolor ścian w sypialni?

Chłodny i przeważnie dominujący kolor turkusu działa uspokajająco i daje wrażenie sterylności. Turkusowy może mieć sens w sypialni, tylko wtedy, gdy będzie zaakcentowany — na przykład pomalujemy nim jedną ścianę. Ogólnie rzecz biorąc, turkus jest mieszanką koloru zielonego i niebieskiego, może dosyć silnie oddziaływać na naszą psychikę.

Czy niebieski kolor ścian w sypialni działa uspokajająco?

Królewski niebieski kolor jest niesamowicie zachęcający i uspokaja cały wegetatywny układ nerwowy. Ciemniejszy odcień jest szczególnie odpowiedni do dużych sypialni, które powinny być zaprojektowane tak, aby były przytulne. Z drugiej strony jasnoniebieskie odcienie mogą być pomocne dla osób, które chcą się odstresować w sypialni i szukają dystansu do życia w biegu i chcą się pozbyć ciągłego napięcia. Dotyczy to zarówno mebli, jak i koloru ściany pokoju.

Ciekawostka: niebieski jest szczególnie odpowiedni jako kolor ścian w sypialni dla osób lubiących podjadać. Ponieważ nie ma naturalnych, niebieskich pokarmów, niebieski ma działanie hamujące apetyt i dlatego jest idealną bronią przeciwko nocnym wycieczkom do lodówki.

Pomaluj sypialnię na brązowo

Brązowy jest również idealnym kolorem w sypialni. Relaksuje i tworzy przytulną atmosferę. Podobnie jak wszystkie stonowane naturalne kolory, ziemisty brąz na ścianie wnosi dużo bezpieczeństwa i naturalności do sypialni, w której możemy wspaniale się zrelaksować. Brąz wyróżnia się przede wszystkim uspokajającym, zrównoważonym charakterem, czyni każde wnętrze przytulnym i ciepłym.

Kolor ścian w sypialni — jasny czy ciemny?

W sypialni najbardziej odpowiednie są jasne odcienie, które nadają pomieszczeniu uspokajający efekt.
Ciemne odcienie mogą szybko stać się przygnębiające, chociaż jeśli użyjesz ich dyskretnie, wprowadzą do sypialni bezpieczeństwo i spokój.
Ogólnie rzecz biorąc, im chłodniejszy kolor, tym bardziej relaksujący jest jego efekt.
Projektując kolorystykę w sypialni, najlepiej trzymać się rodziny kolorów i intensywności, zapewni to dużą harmonię w pomieszczeniu.

Przeczytaj: jaki kolor ścian w salonie optycznie powiększy wnętrze