teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

kolor ścian w salonie
Wnętrza

Jaki kolor ścian w salonie optycznie powiększy wnętrze?

Salon jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Zanim kupi się odpowiednie meble, pierwszą rzeczą jest przeważnie dobór właściwego koloru ścian w salonie. Decyzja powinny być przez nas dobrze przemyślana, bowiem to w tym pomieszczeniu przeważnie odpoczywamy i spędzamy czas z rodziną. Zbyt ciemny bądź jaskrawy kolor ścian w salonie może być złym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam najbardziej na uniwersalności oraz ponadczasowości. Salon jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w domu, dlatego kolor ścian najlepiej, jeśli będzie odpowiadał naszym upodobaniom. Powinien także świetnie się prezentować.

Kolor ścian w salonie

W obecnych czasach producenci oferują bardzo dużo możliwości. Kolory możemy wybierać z istniejących już ofert producentów farb. Można też tworzyć własne kolory. Przed malowaniem ścian, warto będzie mieć wcześniejszą koncepcję, bowiem często się okazuje, że kolor wybrany zbyt pochopnie, nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Najlepiej będzie, jeśli dobierzemy ściany w neutralnym kolorze, by potem była sposobność do modyfikacji wnętrza przy pomocy różnych dodatków. Warto zastanowić się, czy nasz salon powinien być przytulny, jasny, a może ma posiadać mocny oraz odważny charakter w postaci różnych akcentów kolorystycznych. Zawsze można zdecydować się tylko na jedną ścianę w ciemniejszym kolorze – reszta salonu może być jasna. Jeśli chcemy stworzyć pokój dzienny, który ma być przestronny, jednakże jego rozmiar nie jest za duży, warto postawić na jasne barwy, a także sufit – drewniane elementy znajdujące się w salonie, będą świetnie zgrywać się z barwą ścian. W takim wypadku najlepiej będzie kupić farby o różnym stopniu połysku – matowa ściana będzie świetnie współgrać z błyszczącym drewnem. Jeśli mowa o salonie, to warto będzie postawić na różne odcienie szarości. Właściwie dobrany kolor, będzie nadawać wnętrzu elegancję i nie przytłoczy go. Warto zdecydować się na przykład na parę odcieni szarości, najlepiej w ciepłych i zimnych odcieniach.

Przeczytaj: jak zrobić kompostownik z drewna, siatki lub pustaków?

Dobór mebli pod kolor ścian w salonie

Odpowiedni kolor ścian w salonie, będzie satysfakcjonował każdego członka rodziny. Na szarej bazie najlepiej prezentują się meble o prostej linii o kolorach bieli, żółci, czy brązu. Warto też zdecydować się na różne dodatki w postaci np. dywanu czy zasłon w kolorze błękitu. Szary kolor ścian będzie dobrze pasował do wnętrz w stylu bardziej industrialnym, loftowym – zwłaszcza o surowym i minimalistycznym charakterze. Salon urządzony w ten sposób powinien wyglądać wyjątkowo, zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na jedną ścianę z cegły. Świetnym rozwiązaniem będzie zakup mebli ze starego drewna, które będą idealnie komponować się do takiego stylu. Miłośnicy tego stylu z pewnością docenią beton architektoniczny na ścianach.

Warto podkreślić, że z mody nie wychodzą także wszelkie pastelowe barwy, na przykład: beż, delikatna róża, fiolet bądź błękit. Zawarte w pokoju dziennym barwy tego typu będą bezpieczne, lecz nienudne. Sprawdzą się doskonale w małych, jak i bardziej przestronnych wnętrzach. Jeśli chcemy uniknąć przede wszystkim monotonni, to warto przełamać pastel żywym kolorem wszelkich dodatków, mebli bądź roślinnością. Tło o kolorze pastelu będzie pozostawiać nam bardzo szerokie polu do manewru, w praktycznie każdej stylizacji. W przypadku tego typu bazy na ścianie najlepiej będzie wybrać bardziej ekstrawaganckie meble bądź wykończenia podkreślające nie tylko charakter mieszkania, ale przede wszystkim jego domowników. Odpowiednio stonowany kolor ścian w salonie będzie wzbudzał zachwyt niejednego gościa.

Sprawdź też, jaki kolor ścian w sypialni? Modne propozycje