Świeże owoce i warzywa są obecnie dostępne na rynku również poza sezonem. Pokarm roślinny można kupić w sklepach przez cały rok. W polskich warunkach, warzywa i owoce nie są jednak w stanie wydawać plonów w czasie jesieni czy zimy. Oprócz niesprzyjającej temperatury, ma na to wpływ rodzaj docierającego do nich światła. Coraz więcej osób decyduje się więc na doświetlanie upraw. Co warto wiedzieć o tym sposobie?
Po co doświetlać rośliny
Przeprowadzające fotosyntezę rośliny, dla prawidłowego wzrostu potrzebują fal świetlnych o określonej długości. Dzięki intensywnemu światłu słonecznemu, warzywa i owoce mogą wydawać plony latem. Uprawa roślin poza sezonem wymaga odtworzenia sprzyjających warunków. W czasie zimy, emitowane prze Słońce światło nie jest wystarczające do tego, aby rośliny mogły wydawać plony. Hodowla roślin pod sztucznym światłem przebiega zazwyczaj w szklarniach lub specjalnie do tego przystosowanych budynkach. Napotkać można coraz więcej ciekawych rozwiązań związanych z uprawą warzyw w sztucznie odtworzonych warunkach. Jednym z nich jest cieszące się rosnącą popularnością rolnictwo wertykalne. Co dają takie rozwiązania?
Zalety doświetlania
Naturalne warunki pogodowe są często trudne do przewidzenia. Zmieniająca się aura nie wpływa korzystnie na ilość zbieranych przez rolników plonów. Często występujące susze i powodzie sprawiają, że ilość wyprodukowanego pożywienia nie zawsze jest wystarczająca. Niektórzy decydują się więc na całoroczne doświetlanie roślin w szklarniach. Taki sposób umożliwia przede wszystkim kontrolę nad przebiegiem uprawy. Hodowle nie podlegają tak silnie warunkom panującym na zewnątrz. Odpowiednio dopasowane żarówki emitują światło o długości fal dostosowanych do zapotrzebowania roślin. Planując szklarnie z oświetleniem dla określonych gatunków, należy dopasować barwę światła do tego, jakie występuje w naturalnych warunkach danej rośliny. Takie rozwiązanie umożliwia pozyskiwanie plonów przez cały rok, niezależnie od pogody.
Czy warto hodować rośliny pod sztucznym światłem?
Uprawa pod sztucznym światłem umożliwia dostarczanie klientom świeżych warzyw i owoców przez cały rok. Odtworzenie sprzyjających warunków na terenie szklarni umożliwia pozyskiwanie wysokiej jakości plonów. Takie rozwiązanie ogranicza konieczność importowania żywności z państw o innym klimacie.
Ze względu na korzyści płynące z doświetlania, jest to metoda chętnie wykorzystywana również w hodowli roślin doniczkowych. Szczególnie egzotyczne gatunki są zimą odcięte od dopływu pożądanych fal świetlnych. Ogranicza to ich możliwości rozwoju. Odpowiednio dopasowane żarówki mogą wpłynąć korzystnie na stan domowych roślinek.
Hodowla pod sztucznym światłem to pomysł zyskujący popularność zarówno wśród rolników, jak i posiadaczy roślin doniczkowych. Dopasowanie oświetlenie o odpowiedniej barwie umożliwi zapewnienie roślinom optymalnych warunków do rozwoju. Zastosowanie takiego rozwiązania w rolnictwie, może nieść za sobą wiele korzyści.