teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

Rodzaje nowoczesnych pergoli
Wnętrza

Rodzaje nowoczesnych pergoli ogrodowych – przegląd aranżacji, cen i polecanych materiałów

Nowoczesne pergole wnoszą do ogrodu nową jakość i estetykę. Wyróżnia je lekkość, unikalny, designerski wygląd i ponadczasowość. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że są bezpieczne, wytrzymałe i trwałe. Doskonale wtapiają się w aranżację każdego ogrodu. Szeroki wybór modeli ułatwia dobór odpowiedniej pergoli do własnych wymagań i upodobań, począwszy od intymnego kącika w ogrodzie, a skończywszy na doskonałym miejscu do spotkań towarzyskich.

Rodzaje pergoli

Na rynku można spotkać dwa rodzaje pergoli: pergole tarasowe, stanowiące naturalne „przedłużenie” salonu, które mocuje się na stałe do ściany budynku oraz pergole wolnostojące, które można zamontować w dowolnym miejscu w ogrodzie. W zależności od materiału użytego do zadaszenia, wyróżnia się pergole lamelowe, szklane oraz tekstylne (rolowane, rzymskie i segmentowe). Koszty wynoszą w tym przypadku ok. 30 tys. zł.

pergole

Pergole lamelowe (bioklimatyczne)

W pergolach lamelowych dach konstrukcji stanowią aluminiowe, obrotowe pióra (lamele), które dzięki możliwości obracania wokół osi pozwalają na ochronę przed nadmiarem promieniowania słonecznego przy jednoczesnym wentylowaniu przestrzeni tarasu. Mogą być wolnostojące, tarasowe lub instalowane w konstrukcji żelbetowej (sam dach).

Pergole szklane

Dzięki zastosowaniu szkła pergole tego typu są całkowicie wodoodporne, stanowiąc rozwiązanie całoroczne. Montuje się je wyłącznie jednostronnie do ściany budynku. W celu ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem wyposażone są dodatkowo w markizy, które mogą być zamocowane nad (Murano Integrale) lub pod szkłem (Murano Puto i Murano Vetro). Cena pergoli szklanych zaczyna się od ok. 37 tys. zł.

Pergole rolowane

W pergolach rolowanych tkanina zadaszenia nawijana jest na rurę schowaną w kasecie. Mogą być wolnostojące (TOP Q-Bus) lub montowane jednostronnie do muru. Dzięki zastosowaniu nanotechnologii poszycie posiada efekt samooczyszczania. Świetnie nadają się dla osób zamieszkujących tereny z zanieczyszczonym środowiskiem (np. Śląsk, Kraków). Ich cena zaczyna się od 39 tys. zł.

pergole rolowane

Pergole rzymskie

Ich poszycie po rozłożeniu tworzy delikatne, niezwykle efektowne zwisające fałdy przypominające rolety rzymskie. Mogą być montowane zarówno w pergolach wolno stojących, jak i w tarasowych. Stanowią najtańsze rozwiązania cenowe. Dostępne są już od ok. 12 tys. zł.

Pergole segmentowe

Dach pergoli segmentowych jest podzielony za pomocą aluminiowych profili na pola (segmenty). Dzięki temu jego płaszczyzna może być nachylona w jedną stronę lub tworzyć kopułę odprowadzającą wodę na boki (NOMO i RIALTO). Pergole tego typu występują w wersjach tarasowych oraz wolno stojących. Ceny zaczynają się od ok. 32 tys. zł.

pergola segmentowa

Dzięki pergoli można cieszyć się komfortem i dodatkową przestrzenią użytkową niezależnie od pogody.