teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

czym wyłożyć taras
Dom

Sprawdź, czym wyłożyć taras

Budowę tarasu najlepiej oczywiście jest zacząć od wyboru podłogi. Należy mieć na uwadze, że różne materiały mają różne właściwości oraz wymagania, które trzeba uwzględnić podczas przygotowywania podłoża. Czym wyłożyć taras? Sprawdź!

Czym najlepiej wyłożyć taras?

Wiele osób zastanawia się czym wyłożyć taras, żeby się prezentował dobrze i był wytrzymały. Budowa tarasu powinna przebiec bez żadnych zakłóceń, jeżeli odpowiednio wcześnie wybierzesz podłogę, czyli przed wylaniem płyty i postawieniem spadkowej warstwy. Lepiej już na samym początku zaplanować dokładnie, czym wyłożyć taras. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się podłoga na taras z desek drewnianych. Deski nie nagrzewają się podczas upałów, a do tego są miłe i ciepłe w dotyku. Nie ma chyba nic lepszego niż relaks na drewnianym tarasie. W sezonie letnim można się położyć na deskach i podziwiać kwitnący ogród. Drewniany taras pasuje idealnie do roślinnego otoczenia. Należy jednak pamiętać, że utrzymanie drewnianego tarasu w dobrym stanie nie jest łatwe. Raz w roku powinno się dokładnie wyczyścić wszystkie deski, a następnie je zaolejować. Jest to skuteczne zabezpieczenie przed zniszczeniem oraz zmianą koloru. Niestety deski są cały czas narażone na działanie promieni słonecznych oraz innych czynników zewnętrznych, dlatego ich barwa z czasem ulega zmianie. Ważny jest też gatunek drewna użytego do produkcji desek. Deski z drewna egzotycznego sprawdzą się najlepiej przy budowie tarasu. Niestety sosna i świerk są zbyt miękkie, więc nie nadają się do tego celu. Odpowiadamy, czym wyłożyć taras i jak odpowiednio go zabezpieczyć.

Dowiedz się, jak pozbyć się mrówek z ogrodu

Budowa tarasu

Taras drewniany można zbudować na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na montażu desek na podbudowie wykonanej z betonu. Taka konstrukcja jest naprawdę solidna oraz stabilna, ponieważ wszystkie deski przykręcane są do legarów ułożonych na betonie. Drugi sposób to budowa drewnianego tarasu na gruncie. Ta metoda jest zdecydowanie tańsza oraz szybsza, ale jednocześnie mniej wytrzymała. Dlatego, jeśli zależy nam na wysokiej jakości to lepiej skorzystać z pierwszego sposobu. Podłoże powinno być idealnie równe, suche oraz twarde. Żeby zapobiec wrastaniu chwastów w szczeliny między deskami stosuje się agrowłókninę. Należy pamiętać, żeby zastosować także specjalne podkładki lub wsporniki, których celem jest odizolowanie legarów od betonowych elementów. Podkładek należy używać zawsze, bez względu na metodę wykonania tarasu.

Czym wyłożyć taras i czy drewno to dobry pomysł?

Jeśli to zlekceważymy to drewno niestety zacznie chłonąć wilgoć i po pewnym czasie gnić. Żeby umożliwić swobodnę pracę drewna należy zachować między deskami dylatacje o szerokości 5 – 7 mm. Jeżeli nie masz odpowiednich umiejętności i doświadczenia to lepiej zlecić wykonanie tarasu drewnianego specjalistom. Fachowcy mają potrzebne narzędzia, a do tego wiedzą jak zachowuje się drewno i jak należy pracować z takim materiałem. Ciekawą alternatywą dla klasycznych desek drewnianych jest thermo drewno. Są to deski z takich gatunków drewna jak sosna lub jesion, które zostały poddane obróbce termicznej z użyciem pary wodnej i bardzo wysokich temperatur. Należy pamiętać, że proces modyfikacji termicznej jest całkowicie naturalny i bezpieczny dla zdrowia, ponieważ nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne. Cały czas pojawiają się pytania czym wyłożyć taras, żeby mógł posłużyć przez wiele lat. Układanie podłogi z thermo drewna nie jest skomplikowane, dlatego nawet mało doświadczone osoby, które nie wiedzą czym wyłożyć taras powinny sobie z tym poradzić. Ciekawym rozwiązaniem jest także podłoga na taras z desek kompozytowych.

Przeczytaj też: Co na taras? Modne i ponadczasowe propozycje