teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

jak pozbyć się mrówek z ogrodu
Ogród

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

W powszechnej opinii mrówki to bardzo pożyteczne owady. W ogrodzie przyczyniają się one między innymi do skutecznego wysiewania niektórych gatunków roślin oraz usuwania organicznych zanieczyszczeń. Są jednak sytuacje, w których mrówki stanowią dla ogrodu poważne zagrożenie. Wraz ze wzrostem temperatury po zimie ich aktywność również szybko rośnie, a rozwijające się dopiero co rośliny mogą być wówczas narażone na czynione przez nie poważne szkody.

Pożyteczne mrówki w ogrodzie

Jak wspominano powyżej, mrówki to z zasady owady bardzo pożyteczne. Roznoszą one nasiona i poprzez to przyczyniają się do efektywnego wysiewana niektórych gatunków roślin. Ponadto, mrówki oczyszczają ściółkę z odpadów organicznych, przez co wpływają na poprawę jakości podłoża. Tworzą one podziemne tunele co poprawia napowietrzenie gleby, a ponadto, ograniczają ilość gąsienic i larw owadów, które mogłyby powodować uszkodzenia roślin.

Czy mrówki w ogrodzie to szkodniki?

Mimo bardzo korzystnej działalności mrówek pozytywnie wpływającej na stan ogrodu, należy również pamiętać o tym, że w sytuacji, w której kolonia mrówek znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie systemu korzeniowego rośliny, może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia. Ponadto, mrówki mogą zaburzać równomierny wzrost trawy w całym ogrodzie oraz utrudniać ukorzenienie się świeżo wysadzonych sadzonek roślin. Dodatkowo, mrówki odstraszają naturalnych wrogów mszyc, co prowadzi do gwałtownego wzrostu liczebności tych szkodników.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu domowymi sposobami?

Istnieje kilka naturalnych sposobów na to, jak pozbyć się mrówek z ogrodu. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim uprawę roślin, takich jak: bazylia, tymianek, dalia czy mięta. Ponadto, mrówki unikają mielonej kawy, cynamonu, a także proszku do pieczenia. Kolejnym domowym sposobem na zmniejszenie ilości mrówek w ogrodzie jest jest zwalczanie mszyc. Wpływa to na ograniczenie ilości wydzielanej przez nie spadzi, która działa wabiąco na mrówki.

Przeczytaj: co na taras? Modne i ponadczasowe propozycje

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? – sposoby chemiczne

W przypadku niewielkiej ilości mrówek w ogrodzie domowe sposoby mogą być wystarczające. Jednak w sytuacji,w której dochodzi do inwazji owadów konieczne jest zastosowanie bardziej radykalnych działań, w tym użycie profesjonalnych preparatów na mrówki.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Kluczowe jest gniazdo z królową

Należy pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu, a więc skutecznego pozbycia się mrówek jest odnalezienie gniazda wraz z królową, a nie tępienie pojedynczych osobników.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu za pomocą proszku, granulatu i oprysków?

W momencie zlokalizowania źródła problemu, to znaczy wejść do gniazda mrówek należy zalać je wrzątkiem i posypać proszkiem o działaniu kontaktowym. Proszek ten zmieszany z sokiem lub miodem może stanowić również skuteczną trutkę na mrówki. Ponadto, w szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są preparaty w formie granulatu lub płynne koncentraty, które rozcieńcza się wodą i stosuje w formie oprysków gniazda mrówek.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu trutką w żelowej formie?

Trutki na mrówki w formie żelu stanowią jedno z najbardziej skutecznych narzędzi w ich zwalczaniu. Żel wygodny jest w użyciu, ponieważ nie trzeba go rozcieńczać ani specjalnie przygotowywać. Jest gotowy do użycia i nie brudzi rąk. Krople żelu należy rozmieścić w rejonie typowych ścieżek mrówek. Owady zanoszą trutkę do gniazda i zatruwają pozostałe osobniki. Niektóre produkty zawierają dodatki wabiące owady, na przykład w postaci cukru. To sprawia, że takie produkty cechują się jeszcze większą skutecznością działania.

Dowiedz się, jak zrobić kompostownik z drewna, siatki lub pustaków