teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

osuszanie mieszkań
Ogród Wnętrza

Jak osuszyć mieszkanie?

Wilgoć w mieszkaniu jest czynnikiem chorobotwórczym. Powoduje niższy komfort zamieszkiwania, co więcej może prowadzić do wielu chorób. Zrozumiałe zatem jest, że nie powinno jej być, zawilgocone mieszkanie zaś trzeba osuszyć. Od czego zacząć? Jak osuszyć mieszkanie?

Przyczyna wilgoci.

Na początku warto przeanalizować jakie są przyczyny wilgoci w mieszkaniu i starać się je zlikwidować. Niekiedy jest to łatwe. Dziurę w dachu, powodującą przeciekanie wody, nieszczelną rurę wodną, cieknący wężyk łatwo naprawić i to jest praca do samodzielnego wykonania. Warto ją wykonać. W innym przypadku bowiem osuszanie mieszkań nie ma sensu, osuszone ściany czy podłogi, szybko bowiem z powrotem staną się wilgotne. Są jednak sytuacje, gdy zlikwidowanie przyczyn wilgoci jest dużo trudniejsze. Przykładem jest tutaj wilgoć z gruntu, przedostająca się do ścian z powodu braku odpowiedniej izolacji

Zlikwidowanie przyczyny wilgoci to praca, którą nierzadko można wykonać we własnym zakresie. Przy trudniejszych pracach czy większym zakresie prac, lepiej jednak zdecydować się na wynajęcie profesjonalnej firmy remontowej. Fachowcy podejdą do zadania dużo dokładniej, zgodnie ze sztuką budowlaną i doświadczeniem. Efekt prac będzie dużo lepszy.

Osuszanie mieszkań.

Przy niewielkiej wilgoci, możliwe jest samodzielne osuszanie mieszkań. Po likwidacji przyczyny wilgoci, wystarczy częste wietrzenie mieszkania, użycie wentylatorów lub grzejników, Niekiedy konieczne jest nawiercenie ścian w miejscach, gdzie wilgoć jest największa, wymiana tynku czy też zabezpieczenie ścian preparatami, dzięki którym wilgoć nie będzie wychodzić na zewnętrzne części ściany. Takie prace jest w stanie wykonać każdy, kto ma choć trochę pojęcia o pracach remontowych. Niestety niekiedy zakres prac jest dużo większy. W takich sytuacjach, wynajęcie specjalistycznej firmy jest jedynym sensownym rozwiązaniem problemu.

Profesjonalne usuwanie wilgoci.

Profesjonaliści zajmujący się osuszaniem mieszkań, z pewnością użyją odpowiedniego sprzętu osuszającego ściany, zajmą się też zabezpieczeniem pomieszczeń przed wilgocią, odgrzybianiem, jeśli grzyb na ścianach czy przy podłodze się pojawił. Niekiedy takie osuszanie wiąże się z długotrwałym działaniem. Maszyny do osuszania nierzadko muszą pracować przez wiele dni, a nawet tygodni, by efekt osuszania był taki jak trzeba. Koszt takiego osuszania – wbrew pozorom – nie jest bardzo wysoki, bez względu jednak na to jaki by nie był, trzeba się na takie prace zdecydować, wilgoć bowiem będzie narastać, mogą pojawić się grzyby niezwykle groźne dla zdrowia osób zamieszkujących w zawilgoconym lokalu.

Podsumowując

Wilgoć w mieszkaniu tylko pozornie nie jest niczym ważnym. Może przyczyniać się do powstawania chorób, zmniejszać komfort mieszkania, co więcej, przyczyniać się do pogorszenia stanu lokalu. Jeśli występuje, jej likwidacja powinna być czymś oczywistym. Po likwidacji przyczyny wilgoci warto podjąć działania, ukierunkowane na osuszenie lokalu. Niekiedy jest to bardzo łatwe, czasem konieczne jest wykonanie wielu skomplikowanych prac. Bez względu na zakres prac, trzeba się ich pojąć, zamieszkiwanie w zawilgoconym mieszkaniu nie jest bowiem rozsądne. Warto mieć to na uwadze.