teraso.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

deski kompozytowe czy drewniane
Dom Ogród

Co lepiej wybrać na taras – deski kompozytowe czy drewniane?

Osoby, które chcą rozbudować przestrzeń dookoła swojego domu, prędzej czy później stają przed dylematem, czy taras zbudować z desek drewnianych, czy z kompozytowych. Co prawda ostateczny wybór zawsze pada na to, co najlepiej będzie pasowało do preferencji inwestora, jednak dobrze jest przed ostatecznym wyborem zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych rodzajów desek.

Wady i zalety tarasu z desek drewnianych

Drewno jest materiałem ładnym, łatwym w obróbce i tanim. Taras wykonany z desek drewnianych jest miejscem o ciepłym klimacie. Największą jego zaletą jest piękny kolor i bardzo oryginalna faktura. Cena drewna nie jest zbyt wysoka, przez co w ostatecznym rozrachunku taras drewniany nie wyjdzie zbyt drogo. Ponadto drewno poddaje się łatwo wszelkiego rodzaju obróbkom, co daje możliwość wykonania na danym tarasie różnego rodzaju drewnianych ozdóbek. Taras z desek drewnianych może mieć jednak kilka wad. Drewno łatwo się wypacza, trzeba je sukcesywnie impregnować i zabezpieczać oraz trudno jest samodzielnie zrealizować budowę tarasu z desek drewnianych.

Wady i zalety tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Są one wykonane z mieszaniny mączki drzewnej z PCV. Materiał ten sprawia, że są one mocne, trwałe i odporne na wilgoć oraz promieniowanie UV. Ponadto ich struktura i kolor przypomina powierzchnię deski drewnianej.
Największą zaletą tarasu wykonanego z desek kompozytowych jest trwałość. W tym przypadku nie ma potrzeby impregnowania desek ani ich naprawy. Taras wykonany z takich desek nie wypacza się i nie niszczy pod wpływem złych warunków atmosferycznych. Można go nawet położyć na terenie podmokłym i nic nie wpłynie na jego wygląd.
Dodać też należy, że tego typu taras bardzo łatwo jest zbudować. Tym bardziej, że producenci sprzedają całe zestawy tarasowe. Oznacza to, że razem z panelami kompozytowymi kupić można wszystkie elementy pomocne w ułożeniu tarasu z kompozytu.
Deski kompozytowe mają też swoje wady, przede wszystkim zawsze trzeba sprawdzać, w jakim są gatunku. Zakup źle wykonanych desek może spowodować, że wykonany z nich taras będzie słabo odporny na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Deski będą blednąć pod wpływem słońca oraz będą pozostawały na nich zacieki od opadów. Wszystko to sprawi, że cały taras nie będzie zbyt reprezentacyjny.
Ponadto taras z desek kompozytowych bardzo się nagrzewa, przy silnym słońcu nie ma możliwości, by chodzić po nim boso. Dlatego kompozyt jest doskonałym materiałem na taras pod zadaszeniem lub w cieniu.

Co wybrać?

Odpowiedź na pytanie: wybrać deski kompozytowe czy drewniane, zależy w dużej mierze od samego właściciela danej nieruchomości.
W przypadku, gdy zakupi on dobrej jakości deski kompozytowe, taras może być naprawdę idealny przez wiele lat. Decydując się na deski drewniane, nic nie zniszczy go, pod warunkiem, że inwestor będzie potem o niego dbał. Jednak bez względu na materiał, z którego taras będzie wykonany, zawsze będzie to odpowiednie miejsce do relaksu i wypoczynku.
Aranżacja tarasowa w oparciu o deski kompozytowe może być inwestycją na długie lata. Ta alternatywa do drewnianych desek sprawdza się i staje się coraz bardziej popularna. Wybór: deski kompozytowe czy drewniane, nie zawsze jest wyborem łatwym. W tym wypadku dobrze będzie, gdy każdy sam zdecyduje się na odpowiedni dla siebie materiał na taras. Jednak taras z desek kompozytowych jest opcją, którą każdy może wykonać samodzielnie, co da mu potem ogrom satysfakcji.